PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Bezrobocie, luty 2017 r.: Stopa bezrobocia w dół

  • Autor: PAP/AT
  • 6 mar 2017 12:15

• Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec lutego 8,5 proc.- poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
• W porównaniu ze styczniem spadła o 0,1 punktu procentowego.

Bezrobocie, luty 2017 r.: Stopa bezrobocia w dół
Liczba bezrobotnych w końcu lutego wyniosła 1 mln 384,3 tys. osób (fot.morguefile.com)
REKLAMA

W styczniu - według GUS - stopa bezrobocia wyniosła 8,6 proc.; to o 0,1 pkt. proc. mniej niż wynikało z szacunków MRPiPS.

Szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej, że liczba bezrobotnych w lutym spadła o 12,8 tys. (o 0,9 pkt. proc.). Zwróciła uwagę, że zazwyczaj w tym miesiącu bezrobocie wzrasta. "Taka sytuacja (...) nie zdarzyła się od 2008 r." - podkreśliła.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego, według naszych prognoz, wyniosła 8,5 proc. i w porównaniu do stycznia spadła o 0,1 pkt. proc." - dodała.

Liczba bezrobotnych w końcu lutego wyniosła 1 mln 384,3 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy). W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 5,2 tys. osób, czyli o 0,3 proc. - poinformowało MRPiPS. Z kolei natężenie bezrobocia (w analogicznym okresie ub. roku) nie uległo zmianie (utrzymało się na poziomie 10,2 proc.). Poziom stopy bezrobocia w lutym br. był zatem o 1,7 pkt. proc. niższy niż w lutym ub. roku.

Czytaj też: Bezrobocie w Polsce nadal spada. Tylko w 6 krajach UE było lepiej

Spadek stopy bezrobocia w lutym br. w porównaniu ze styczniem br. wystąpił w 12 województwach. "Począwszy od 1992 r. nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w lutym nie był tak niski" - podkreśliło w komunikacie MRPiPS.

Resort poinformował, że liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym br. wyniosła 134,7 tys. i w porównaniu do stycznia wzrosła o 12 tys. (o 9,7 proc.). Jednocześnie liczba ofert zgłoszonych w lutym br. była o 4,6 tys. (3,5 proc.) wyższa niż rok temu.

Wzrost liczby wolnych miejsc pracy w lutym w porównaniu do stycznia odnotowano w 13 województwach i oscylował on w granicach od 5,9 proc. (o 0,4 tys. ofert) w województwie kujawsko-pomorskim do aż 52,5 proc. (o 2,1 tys. ofert) w województwie lubelskim. W trzech województwach miał miejsce spadek liczby wolnych miejsc pracy i były to województwa: mazowieckie (spadek o 16,5 proc. - o 3,4 tys. ofert), wielkopolskie (spadek o 3,4 proc., czyli o 0,3 tys. ofert) i zachodniopomorskie (spadek o 5,4 proc., tj. o 0,4 tys. ofert).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Bezrobocie, luty 2017 r.: Stopa bezrobocia w dół

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • kamil 2017-05-27 18:44:58

    Właśnie ukończyłem LO "mundurowe" na studia dorabiam przez kilka miesięcy jako ochrona w Impelu. Doświadczenie jak znalazł.

  • oskar 2017-05-27 18:42:29

    Sezon wiosenny i letni to wysyp propozycji akcyjnych u pośredników pracy zagranicznej. Dla Polaków to ciagle atrakcyjny przelicznik euro. Sam skorzystałem z namiarów OTTO na robotę w ogrodnictwie w Holandii. Jestem zadowolony.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA