PARTNERZY PORTALU

Bezrobocie lekko w górę. "Sytuacja na rynku pracy jest stabilna"

  • Autor: PAP/JP
  • 5 sty 2023 13:54

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,2 proc. To 0,1 pkt. proc. więcej niż w listopadzie – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Miesiące zimowe to co roku czas, gdy kończą się prace sezonowe. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna" – podkreśla minister Marlena Maląg.

Bezrobocie lekko w górę. "Sytuacja na rynku pracy jest stabilna"
Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 2022 r. 5,2 proc. (fot. Jacek Dyląg/Unsplash)
REKLAMA

Resort przekazał w czwartek, że szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 2022 r. 5,2 proc. To 0,1 pkt. proc. więcej niż w listopadzie i o 0,6 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej.

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że miesiące zimowe to co roku czas, gdy kończą się prace sezonowe i spada liczba ofert pracy.

Czytaj też: W tej branży kryzysu nie widać. Płacą nawet 60 tys. miesięcznie

"Jednak cały czas monitorujemy sytuację, a najnowsze szacunkowe dane o bezrobociu potwierdzają, że sytuacja na polskim rynku pracy jest stabilna. Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego na poziomie 5,2 proc. w grudniu to dobry wynik. Nigdy w historii stopa bezrobocia w grudniu nie była niższa niż 5,2 proc. Równie niska w tym okresie była tylko raz - w 2019 r." - wskazała minister rodziny.

W grudniu 2022 r., według wstępnych danych, pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 67,1 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Czytaj też: Tysiące osób nagle wskoczą do grupy najmniej zarabiających. Spięcia w firmach gwarantowane

Według wstępnych danych resortu w końcu 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 813,2 tys. bezrobotnych. Oznacza to, że bezrobotnych było o 82,0 tys. (czyli o 9,2 proc.) mniej niż w końcu 2021 r.

"Gdy porównamy poziom bezrobocia w końcu 2022 r. do stanu z końca lutego 2020 r., a więc sprzed epidemii COVID-19, widzimy, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 106,7 tys. osób (o 11,6 proc.), a stopa bezrobocia rejestrowanego była o 0,3 pkt. proc. niższa niż w końcu lutego 2020 r. Pokazuje to, jak skuteczne były działania rządu chroniące miejsca pracy zarówno w czasie pandemii, jak i w związku z obecną sytuacją geopolityczną na świecie" - podkreśliła minister Marlena Maląg.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobocie lekko w górę. "Sytuacja na rynku pracy jest stabilna"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA