Bezrobocie: Kolejny dobry miesiąc w świętokrzyskim. Bezrobotnych coraz mniej

• Ok. 57,7 tys. bezrobotnych było zarejestrowanych w sierpniu w świętokrzyskich urzędach pracy – to ponad osiem tysięcy osób mniej, niż w styczniu.
• Coraz więcej ofert pracy zgłaszają prywatne firmy, a o bezrobociu w regionie w coraz mniejszym stopniu decyduje sezonowość zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezrobocie: Kolejny dobry miesiąc w świętokrzyskim. Bezrobotnych coraz mniej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

25 wrz 2016 13:40


Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Kielcach, liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne w 2016 r. z miesiąca na miesiąc jest niższa. Na koniec sierpnia odnotowano 57 tys. 772 bezrobotnych - to ok. 8,3 tys. osób mniej, niż sierpniu w 2015 r. i o ok. 20 tys. mniej niż w sierpniu 2014 r. Stopa bezrobocia w regionie w sierpniu b.r. wyniosła 11 proc. (przy 8,5 proc. w skali kraju).

Od stycznia do końca sierpnia, liczba bezrobotnych w woj. świętokrzyskim spadła o ok. 8,3 tys. osób. Najczęstszym powodem wyłączania z rejestru bezrobotnych było podjęcie przez nich pracy - dotyczyło to ok. 47 proc. przypadków.

W opinii kierownika zespołu ds. komunikacji, promocji i współpracy z partnerami rynku pracy WUP Pawła Lulka, na podstawie analizy oferty pracy i rejestrów bezrobotnych można ocenić, że skala bezrobocia w regionie w coraz mniejszym stopniu zależy od sezonowości pracy.

"W ubiegłych latach, gdzie dosyć mocną rolę w strukturze gospodarczej województwa odgrywało rolnictwo i doraźne prace budowlane, widać było bardzo wyraźnie te sezonowe wahnięcia - bezrobocie zawsze rosło wczesną jesienią i spadało w miesiącach późnowiosennych. W tej chwili ta tendencja spadku liczby bezrobotnych jest trwała. W każdym kolejnym miesiącu w tym roku bezrobocie spada, co w ogólnym rozrachunku dotyczy wszystkich powiatów regionu" - zaznaczył Lulek.

Dodał, że mimo wyraźnego spadku wpływu prac sezonowych na poziom bezrobocia, trzeba brać pod uwagę możliwy niewielki wzrost liczby niepracujących w perspektywie najbliższych 2-3 miesięcy.

Nadal najwięcej bezrobotnych jest w powiatach północy regionu - skarżyskim, koneckim, ostrowieckim, opatowskim, a najmniej w Kielcach i na południu, na terenach typowo rolniczych - w powiatach buskim i pińczowskim. "Wciąż tam, gdzie rolnictwo odgrywa w gospodarce lokalnej olbrzymią rolę, utrzymuje się pewien niższy poziom ukrytego bezrobocia" - zauważył Lulek.

Coraz więcej pracodawców zgłasza do pośredniaków oferty nowych miejsc pracy. Od początku 2016 r. było to 31 tys. ofert - o sześć tys. więcej niż przed rokiem. Największe zapotrzebowanie na nowe etaty oraz miejsca aktywizacji zawodowej, zgłaszali prywatni przedsiębiorcy - było to 79 proc. wszystkich ofert.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.