×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bezrobocie i płace w Polsce - prognoza analityków banku ING

  • Autor: PAP
  • 22 lis 2022 14:20

Popyt na pracę pozostaje mocny, co w połączeniu z sytuacją demograficzną sugeruje niewielkie pole do wzrostu bezrobocia mimo sporego spowolnienia, które najprawdopodobniej czeka gospodarkę w 2023 r. - ocenili we wtorek analitycy banku ING w komentarzu do danych GUS.

Bezrobocie i płace w Polsce - prognoza analityków banku ING
Po bardzo udanym początku roku widać jednak hamowanie popytu na pracę w wielu obszarach gospodarki. Jest to przede wszystkim widoczne w przetwórstwie przemysłowym, gdzie od stycznia ubyło 7 tys. etatów (fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Popyt na pracę pozostaje mocny mimo symptomów spowolnienia w części sektorów, np. budownictwie. Dokłada się do tego duża liczba (około 400 tys.) uchodźców z Ukrainy, którzy od wybuchu wojny znaleźli pracę w Polsce i prawdopodobnie nie są w dużej części uwzględniani w danych GUS o zatrudnieniu - ocenili analitycy banku ING .
  • Zastrzegli, że po bardzo udanym początku roku widać jednak hamowanie popytu na pracę w wielu obszarach gospodarki. Jest to przede wszystkim widoczne w przetwórstwie przemysłowym, gdzie od stycznia ubyło 7 tys. etatów.
  • W ujęciu realnym płace spadają prawie nieprzerwanie od kwietnia i najprawdopodobniej nie zmieni się to także w 2023. Już obecnie skutkuje to osłabieniem popytu konsumpcyjnego, szczególnie na dobra trwałe.

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, w październiku 2022 r. w ujęciu rok do roku zatrudnienie wzrosło o 2,4 proc., a wzrost wynagrodzeń sięgnął 13 proc. względem tego miesiąca w 2021 r. W porównaniu do września br. w październiku zatrudnienie wzrosło 0,1 proc., a wynagrodzenia pozostały na niezmienionym poziomie.

Czytaj także: Czarne chmury zbierają się nad rynkiem pracy. Będzie bardzo źle?

Analitycy banku ING zauważyli, że w październiku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rosło wyraźnie szybciej niż przed miesiącem i wobec konsensusu - w obu przypadkach 2,2 proc. rdr.

"Popyt na pracę pozostaje mocny mimo symptomów spowolnienia w części sektorów, np. budownictwie. Dokłada się do tego duża liczba (około 400 tys.) uchodźców z Ukrainy, którzy od wybuchu wojny znaleźli pracę w Polsce i prawdopodobnie nie są w dużej części uwzględniani w danych GUS o zatrudnieniu" - zauważyli ekonomiści. "W połączeniu z sytuacją demograficzną sugeruje to utrzymanie napiętego rynku pracy i niewielkie pole do wzrostu bezrobocia mimo sporego spowolnienia gospodarczego, które najprawdopodobniej czeka Polskę w 2023" - ocenili.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobocie i płace w Polsce - prognoza analityków banku ING
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA