×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bezrobocie będzie spadać

  • Autor: PAP/JP
  • 24 cze 2022 14:31

W najbliższych miesiącach, wraz z dalszym wchodzeniem w okres letni, bezrobocie rejestrowane będzie spadać - ocenia główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński, komentując piątkowe dane GUS. Jego zdaniem zima przyniesie sezonowe pogorszenie.

Bezrobocie będzie spadać
Dopiero zima przyniesie sezonowe pogorszenie wskaźnika bezrobocia (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że stopa bezrobocia w maju spadła do 5,1 proc. z 5,2 proc. w kwietniu. Według GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 850,2 tys. wobec 878,0 tys. osób w kwietniu.

"Stopa bezrobocia w maju 2022 r. była zgodna z naszą prognozą. Maj zazwyczaj przynosi poprawę w statystykach bezrobocia. Jest to związane z dwoma tendencjami. Po pierwsze rozwija się odczuwalny w okresie wiosny i lata popyt na pracowników sezonowych w budownictwie, rolnictwie i usługach turystycznych" - wyjaśnił w piątkowym komentarzu główny ekonomista KIG. Po drugie - jak dodał - firmy zaczynają intensywniej zatrudniać pracowników, by móc sprostać tegorocznemu poziomowi zamówień.

Zdaniem Soroczyńskiego na podstawie prezentowanych danych o poziomie bezrobocia można szacować, jakie GUS w swoich kalkulacjach przyjmuje aktualnie wartości liczby pracujących i aktywnych zawodowo.

"W najbliższych miesiącach, wraz z dalszym wchodzeniem w okres letni, bezrobocie rejestrowane będzie spadać. Lokalne minimum oczekiwane jest tu od sierpnia do października ze stopą bezrobocia prognozowaną na 4,8 proc. przy 805 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Zima przyniesie sezonowe pogorszenie" - ocenił Soroczyński. W jego opinii w końcu grudnia 2022 r. stopa bezrobocia może wynieść 5,0 proc., przy liczbie zarejestrowanych bezrobotnych na poziomie 840 tys. osób.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Bezrobocie będzie spadać
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Katarzyna 2022-06-27 13:53:06

    No jakoś nie widzę tego,wysyłam mnóstwo cv (różne cv) mam wyższe wykształcenie,doświadczenie w handlu i w biurze, nie znam języka angielskiego,ale mieszkam W POLSCE i praktycznie nie mam na co aplikować!! Ogłoszenia typu financial specialist, mechanik,pracownik budowlany,analyst with german to chyba nie dla POLEK!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA