PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Bezrobocie będzie niskie. Przynajmniej do końca roku

  • Autor: PAP/JP
  • 23 wrz 2022 12:20

Wszystko wskazuje na to, że bezrobocie jeszcze przynajmniej do końca roku utrzyma się na niskim poziomie – podano w piątkowym komentarzu Konfederacji Lewiatan do danych GUS.

Bezrobocie będzie niskie. Przynajmniej do końca roku
W opinii ekspertów Lewiatana faktyczne bezrobocie jest zapewne niższe (fot. Yehor Tulinov/Unsplash)
REKLAMA

Jak podał GUS w piątek, stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 4,8 proc. wobec 4,9 proc. w lipcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 806,9 tys. wobec 810,2 tys. w lipcu.

"Ciągle mamy otwartą ścieżkę do dalszych spadków bezrobocia. Nasza prognoza na koniec roku - 4,5 proc. nadal pozostaje aktualna" - podano w piątkowym komentarzu Konfederacji Lewiatan.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W opinii ekspertów Lewiatana faktyczne bezrobocie jest zapewne niższe. Ich zdaniem dużo osób rejestruje się bowiem w urzędach pracy tylko po to, żeby zostać objętym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Patologia, która sztucznie zawyża poziom bezrobocia

"To patologiczna sytuacja, sztucznie podwyższająca wskaźnik bezrobocia. Obecnie dużo większy wpływ na jego wysokość (zawyżanie) może mieć napływ obywateli Ukrainy. Pytanie tylko, czy GUS uwzględnia w swoich obliczeniach duży napływ aktywnych zawodowo osób" - wskazano w komentarzu Lewiatana. Przyznali jednocześnie, że metodologia obliczania stopy bezrobocia jest owiana tajemnicą. "Dane pokazują, że raczej szacunki dotyczące liczby osób aktywnych zawodowo nie uwzględniają pracowników z Ukrainy" - wskazali.

Czytaj też: Rynek pracy na razie nie zwalnia, choć ludzie ubożeją mimo podwyżek

Eksperci uważają, że kwestia rejestracji w urzędach pracy będzie wpływać także na poziom bezrobocia w kolejnych miesiącach.

"Wszystko wskazuje na to, że bezrobocie jeszcze przynajmniej do końca roku utrzyma się na niskim poziomie. Nie będzie to jednak do końca wynik dobrej sytuacji przedsiębiorstw, a głównie niechęci osób do rejestracji w urzędach pracy" - stwierdzili analitycy.

Jak podali, jeśli deklaracje przedsiębiorstw o wstrzymaniu rekrutacji oraz planowanych redukcjach staną się faktem, w pierwszej kolejności pracę prawdopodobnie będą tracić osoby zza naszej wschodniej granicy - te które napłynęły po 24 lutego. "Z kolei jak pokazał kryzys migracyjny z początku roku, pierwszym wyborem obywateli Ukrainy w poszukiwaniu pracy nie jest urząd pracy. Tym samym będziemy doświadczać ukrytego bezrobocia" - stwierdzono w komentarzu Lewiatana.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobocie będzie niskie. Przynajmniej do końca roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA