×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne dały Polsce najwięcej w Europie nowych miejsc pracy

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • 31 lip 2018 16:55

W zeszłym roku Polska przyciągnęła inwestycje typu greenfield (realizowanych na terenie dotychczas niezabudowanym) o największej liczbie miejsc pracy w Europie. Znalazła się też w piątce najatrakcyjniejszych kierunków napływu BIZ pod względem liczby projektów. Europejską stolicą z drugim co do wielkości zatrudnieniem była Warszawa.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne dały Polsce najwięcej w Europie nowych miejsc pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Według publikacji „fDi Intelligence: Global greenfield investment trends”, Polska awansowała na pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby miejsc pracy utworzonych w wyniku napływu BIZ (bezpośrednie inwestycje zagraniczne).
  • fDi Intelligence szacuje, że łącznie, w zeszłym roku do Europy napłynęły inwestycje o wartości blisko 183 mld dolarów (wzrost o 14 proc. r/r.), tworząc ponad 578,6 tys. miejsc pracy (wzrost o 12 proc. r/r.).

O zwycięstwie przesądził rekordowy wzrost, 53 proc., względem 2016 r.  - Ponad 99 tys. nowych miejsc pracy daje nam niepodważalną pozycję lidera w skali naszego kontynentu. Za nami, z 80 tys. miejscami pracy, jest zdetronizowana Wielka Brytania oraz Rosja (70 tys.) - zaznacza Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. 

Jak pokazują dane fDi Intelligence, liczba projektów inwestycyjnych w Polsce wzrosła w stosunku rocznym o niemal jedną czwartą (z 272 do 338), osiągając piąte, a wyłączając Wielką Brytanię i Rosję, trzecie miejsce w Europie. Z kolei szacowana łączna suma wydatków zagranicznych inwestorów w naszym kraju wzrosła o niemal połowę i wyniosła 14,8 mld dolarów. Poprawił się również całkowity udział CAPEX-u (wydatki inwestycyjne) BIZ w Polsce w europejskim rynku - z 6 proc. w 2016 r. do 8 proc. w 2017 r.

Czytaj też: Zagraniczne inwestycje stworzyły ponad 13 tys. miejsc pracy w Polsce

Wyniki fDi Intelligence za 2017 r. są także bardzo korzystne dla Warszawy, gdyż zaraz po Bukareszcie (24 tys.) przyciągnęła inwestycje o największej deklarowanej liczbie miejsc pracy (17,8 tys.). Co więcej, w kategorii liczby projektów inwestycyjnych (81) wyprzedza takie aglomeracje jak Berlin (76) czy Moskwa (64). Interesująca jest przeciętna wartości realizowanych BIZ.

Warszawa ustąpiła w Europie jedynie Edynburgowi i Moskwie - To znaczy, że należy do najbardziej atrakcyjnych stolic Starego Kontynentu - wyjaśnia Senger.

JP Morgan w Polsce: Praca dla 3 tys. osób w centrum korporacyjnym

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezpośrednie inwestycje zagraniczne dały Polsce najwięcej w Europie nowych miejsc pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA