Bezpłatny staż też może być atrakcyjny

• Wiele firm - z różnych względów - nie może zaoferować stażystom wynagrodzenia.
• W zamian mogą oferować jednak inne wartości, które mogą się okazać cenne w dalszj karierze młodego człowieka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezpłatny staż też może być atrakcyjny

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

13 kwi 2016 14:07


Na portalach z ofertami pracy obserwujemy wzrost ogłoszeń dotyczących płatnych staży i praktyk. Po części to zapewne wynik coraz większych wymagań i oczekiwań samych studentów. Z drugiej strony - firmy coraz świadomiej inwestują w swój kapitał ludzki oferując płatne programy stażowe, aby wyłowić talenty, które finalnie pozostaną w organizacji.

Nadal jednak wiele organizacji z różnych względów nie może zaoferować stażystom wynagrodzenia.

Jak przekonać studenta do firmy nie oferując pieniędzy za staż?

Przede wszystkim warto zadbać o profesjonalizm i oprzeć się myślom w rodzaju "przecież to tylko stażyści".

– Warto zwrócić uwagę na jasno sprecyzowany program stażu, być może przygotowany w oparciu o doświadczenia i spostrzeżenia byłych stażystów. Program, który będzie zawierał informacje dotyczące długości odbywania stażu, zakresu obowiązków, możliwości udziału w szkoleniach organizowanych dla pracowników firmy oraz o innych elementach mogących stanowić wartościowy element stażu – radzi Edyta Spaczyńska, starsza konsultantka rynku pracy w Lee Hecht Harrison DBM Polska.

– Należy też postarać się, by ogłoszenie trafiło do odpowiedniej grupy odbiorców. Może potrzebny będzie dodatkowy kontakt z uczelniami, biurami karier; jakiś niestandardowy pomysł na promocję firmy i programu stażu – dodaje.

Jednak o profesjonalizmie firmy świadczyć będzie – jej zdaniem – przebieg rozmowy rekrutacyjnej, podczas której obie strony będą miały możliwość zweryfikowania wzajemnych oczekiwań.

– Kandydat musi widzieć, że nie szukamy osoby do „parzenia kawy” – zaznacza Edyta Spaczyńska.

Zaangażowanie i referencje

Plusem może okazać się też wyznaczony mentor odpowiedzialny za prawidłowy przebieg stażu, który będzie jednocześnie łącznikiem między stażystą a pozostałymi pracownikami.

– Wiadomo, że osobie, która dopiero się uczy, nie przekażemy do koordynowania całości projektu czy kontaktu do naszych kluczowych klientów. Możemy jednak zadbać o to, aby uczestniczyła na różnych etapach realizowanych przez nas zdań – podpowiada ekspertka.

– Z kolei zaświadczenie o uczestnictwie w stażu, a dla najlepszych indywidualnie napisane referencje oprócz wartości relacyjnej mają również oczywiste znaczenie praktyczne – dla osób z małym doświadczeniem zawodowym stanowią konkretny argument przy staraniu się o kolejny staż czy stałą pracę – uważa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

italents.pl 2016-04-14 15:49:00

W dawnych czasach rodziny składały się na to, aby opłacić mistrza, który kształcił ucznia. Kształcenie to przecież przekazywanie wiedzy. Staż to nie jest nic złego, to jest szansa, ale żeby to zrozumieć trzeba dorosnąć...