• Wiele firm - z różnych względów - nie może zaoferować stażystom wynagrodzenia.
• W zamian mogą oferować jednak inne wartości, które mogą się okazać cenne w dalszj karierze młodego człowieka.
- Autor:JP
- •13 kwi 2016 14:07

Na portalach z ofertami pracy obserwujemy wzrost ogłoszeń dotyczących płatnych staży i praktyk. Po części to zapewne wynik coraz większych wymagań i oczekiwań samych studentów. Z drugiej strony - firmy coraz świadomiej inwestują w swój kapitał ludzki oferując płatne programy stażowe, aby wyłowić talenty, które finalnie pozostaną w organizacji.
Nadal jednak wiele organizacji z różnych względów nie może zaoferować stażystom wynagrodzenia.
Jak przekonać studenta do firmy nie oferując pieniędzy za staż?
Przede wszystkim warto zadbać o profesjonalizm i oprzeć się myślom w rodzaju "przecież to tylko stażyści".
– Warto zwrócić uwagę na jasno sprecyzowany program stażu, być może przygotowany w oparciu o doświadczenia i spostrzeżenia byłych stażystów. Program, który będzie zawierał informacje dotyczące długości odbywania stażu, zakresu obowiązków, możliwości udziału w szkoleniach organizowanych dla pracowników firmy oraz o innych elementach mogących stanowić wartościowy element stażu – radzi Edyta Spaczyńska, starsza konsultantka rynku pracy w Lee Hecht Harrison DBM Polska.
– Należy też postarać się, by ogłoszenie trafiło do odpowiedniej grupy odbiorców. Może potrzebny będzie dodatkowy kontakt z uczelniami, biurami karier; jakiś niestandardowy pomysł na promocję firmy i programu stażu – dodaje.
Jednak o profesjonalizmie firmy świadczyć będzie – jej zdaniem – przebieg rozmowy rekrutacyjnej, podczas której obie strony będą miały możliwość zweryfikowania wzajemnych oczekiwań.
– Kandydat musi widzieć, że nie szukamy osoby do „parzenia kawy” – zaznacza Edyta Spaczyńska.
Zaangażowanie i referencje
Plusem może okazać się też wyznaczony mentor odpowiedzialny za prawidłowy przebieg stażu, który będzie jednocześnie łącznikiem między stażystą a pozostałymi pracownikami.
– Wiadomo, że osobie, która dopiero się uczy, nie przekażemy do koordynowania całości projektu czy kontaktu do naszych kluczowych klientów. Możemy jednak zadbać o to, aby uczestniczyła na różnych etapach realizowanych przez nas zdań – podpowiada ekspertka.
– Z kolei zaświadczenie o uczestnictwie w stażu, a dla najlepszych indywidualnie napisane referencje oprócz wartości relacyjnej mają również oczywiste znaczenie praktyczne – dla osób z małym doświadczeniem zawodowym stanowią konkretny argument przy staraniu się o kolejny staż czy stałą pracę – uważa.

KOMENTARZE (1)