PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Bezpłatne staże. Wyzysk czy szansa dla młodego pracownika?

  • Autor: AH
  • 12 sty 2020 6:55

Wyzysk czy szansa na zdobycie bezcennego doświadczenia zawodowego? Temat bezpłatnych staży i praktyk wciąż budzi kontrowersje. Głos zabrała także branża HR, która problem widzi zupełnie inaczej.

Bezpłatne staże. Wyzysk czy szansa dla młodego pracownika?
W okresie niedoboru wykwalifikowanych specjalistów i wyzwań rekrutacyjnych, z którymi mierzą się firmy, staże to bardzo dobry sposób na pozyskiwanie pracowników w niemal każdej branży. Fot. Pixabay
REKLAMA
  • Eksperci z firm human resources nie chcą demonizować zjawiska bezpłatnych staży i praktyk. Wskazują jednoznacznie, że rynek sam reguluje te kwestia i ofert bezpłatnych praktyk i staży jest coraz mniej.
  • Innym, pozapłacowym narzędziem, z którego korzystają firmy, by przyciągnąć stażystów i praktykantów, jest oferta stażu z gwarancją zatrudnienia. Nie zawsze i nie w każdej firmie jednak takie rozwiązanie zda egzamin.
  • Odnośnie wysokości wynagrodzenia dla stażystów i praktykantów eksperci z firm HR są zgodni. Stawki powinny zależeć od zakresu obowiązków. Jeśli jednak zadania zajmują wymiar etatu, powinny wynosić nie mniej niż płaca minimalna. 

 

W czasie niedoboru wykwalifikowanych specjalistów i wyzwań rekrutacyjnych, z którymi mierzą się firmy, staże to bardzo dobry sposób na pozyskiwanie pracowników w niemal każdej branży. Jak wynika z badania Hays Poland „Staż drogą do kariery”, aż 87 proc. przebadanych firm zatrudnia stażystów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kontrowersje jednak budzi kwestia zasad zatrudniania tego rodzaju pracowników. Co prawda coraz więcej firm oferuje model płatnych programów stażowych, to wciąż nie brakuje takich pracodawców, którzy poszukują chętnych do bezpłatnych staży.

W ubiegłym roku, 7 października, gdy obchodzony jest Światowy Dzień Godnej Pracy, OPZZ zorganizował manifestację w proteście przeciwko tego rodzajom praktyk. Związkowcy przekazali wówczas minister rodziny, pracy i polityki społecznej petycję w sprawie wzmocnienia praw osób młodych na rynku pracy, w tym likwidacji darmowych staży i praktyk.

Czy jednak prawne regulowanie tych kwestii jest konieczne? Czy bezpłatne praktyki powinny być całkowicie zakazane?

Według ekspertów z branży HR, obecnie nie trzeba wprowadzać całkowitego zakazu bezpłatnych praktyk. To mogłoby ograniczyć wybór studentom, którzy decydują się na takie oferty w ramach realizowanego programu nauczania. Ponadto to rynek wymusza zmiany, a propozycje bez wynagrodzenia pojawiają się coraz rzadziej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Bezpłatne staże. Wyzysk czy szansa dla młodego pracownika?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Grzegorz 2020-09-21 18:17:25

    Może staż bezpłatny zrobimy do 80 lat . Po co komu pieniadze.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA