PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Przemysł potrzebuje fachowców. Bez tej zmiany luka kadrowa będzie narastać

Na rynku pracy niewątpliwie brakuje fachowców. Rozwiązaniem deficytu kadrowego i braku talentów mogą być dwa niewykluczające się działania: jak najszybsza odbudowa edukacji zawodowej w Polsce oraz pozyskanie pracowników z zagranicy.

 • Justyna Koc
  jk
 • 20 sty 2022 20:00
Przemysł potrzebuje fachowców. Bez tej zmiany luka kadrowa będzie narastać
W przypadku niebieskich kołnierzyków luka kompetencyjna wynika głównie z 30-letnich zaniedbań szkolnictwa zawodowego w Polsce (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
REKLAMA
 • W przypadku niebieskich kołnierzyków luka kompetencyjna wynika głównie z 30-letnich zaniedbań szkolnictwa zawodowego w Polsce i traktowania szkół zawodowych przez społeczeństwo jako gorszy sposób zdobywania wiedzy.
 • Tymczasem przemysł potrzebuje nowych pracowników z doświadczeniem w pracy na nowoczesnym sprzęcie. Jak deklaruje Wojciech Ratajczyk, prezes Trenkwaldera, przedsiębiorcy i agencje zatrudnienia są gotowe, aby reaktywować edukację zawodową.
 • - Widzimy po coraz liczniejszych zapytaniach spływających do nas od pracodawców, że przemysł potrzebuje dzisiaj mechaników, elektryków, elektroników, mechatroników, specjalistów obsługujących obrabiarki numeryczne - podkreśla Ratajczyk.

Niepewna sytuacja ekonomiczna sprawia, że firmy w tej chwili mają dwie wartości na szali: jedna to elastyczność zatrudnienia, która przejawia się we wzroście popytu na pracę tymczasową, a druga to pozyskanie talentów, które będą trzonem organizacji. Wiele firm potrzebuje jednocześnie obu tych rozwiązań. Dużo pracy będą więc miały agencje zatrudnienia, które potrafią znaleźć i pozyskać talenty. Zwłaszcza że na samym początku pandemii, jeszcze w 2020 r., firmy redukowały stanowiska pracy w działach rekrutacyjnych. Skutki tych decyzji odczuły boleśnie pod koniec 2020 roku i przez cały 2021, kiedy okazało się, że pozyskanie talentów jest coraz trudniejsze.

- W ciągu najbliższych 2-3 lat będzie brakowało do 1,5 mln pracowników niewykwalifikowanych i specjalistów do pracy na polskim rynku. Już teraz pracodawcy, którzy zbyt długo odwlekają decyzję o zatrudnieniu, tracą okazję do pozyskania niezbędnych talentów. Przy czym jako talent uznajemy na równi pracownika, który potrafi dobrze zaprogramować obrabiarkę CNC, elektromechanika, który potrafi ją naprawić, jak też pracownika, który jest dobrym szwaczem i potrafi uszyć siedzenie do Mercedesa. To też jest talent - podkreśla Wojciech Ratajczyk, prezes agencji Trenkwalder, członek zarządu Polskiego Forum HR.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Brakuje fachowców

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Przemysł potrzebuje fachowców. Bez tej zmiany luka kadrowa będzie narastać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zeghar 2022-01-20 23:35:40

  Problem polega głównie na tym, że pracodawcy oczekują, że to rolą państwa jest przygotowanie dla nich odpowiednio przygotowanych pracowników zamiast sami o to zadbać. Wskazywany tutaj Wielton należy do nielicznych wyjątków.

  • Michał 2022-01-22 18:05:10

   Tak, to prawda. Kiedyś były szkoły przyzakładowe. Każdy większy zakład miał taką. Ludzie mogli się kształcić i pracować jednocześnie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA