PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Bez nich żadna budowa nie doszłaby do skutku. Tu nie ma miejsca na pomyłki

Geodeci zajmują się pomiarami działek i gruntów przed podjęciem na nich budowy. Praca ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością, dlatego też wymaga rzetelności i dokładności. Dzisiaj obchodzą swoje święto - Światowy Dzień Geodety/Mierniczego.

  • Justyna Koc
    jk
  • 21 mar 2022 13:45
Bez nich żadna budowa nie doszłaby do skutku. Tu nie ma miejsca na pomyłki
Geodeta łączy pracę za biurkiem z pracą w terenie (Fot. Scott Blake/ Unsplash)
REKLAMA
  • Kluczowe w zawodzie geodety jest wykształcenie oraz uzyskanie odpowiednich zaświadczeń. Zawód geodety jest bowiem zawodem regulowanym, wymaga więc uprawnień państwowych.
  • Praca w terenie to tylko wycinek pracy geodetów. Tak naprawdę wszystko zaczyna się w biurze.
  • Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi 4420 zł brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak.

Z Barometru Zawodów wynika, że geodeci i kartografowie to zawody, w których liczba ofert pracy jest zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się). Tylko w powiecie ropczycko-sędziszowskim (woj. podkarpackie) oraz garwolińskim (woj. mazowieckie) mamy nadwyżkę.

Są jednak i takie punkty na mapie, gdzie mamy do czynienia z deficytem kadrowym. Mowa m.in. o powiecie: krakowskim, żywieckim, gliwickim, oleskim, krośnieńskim, drawskim, sławieńskim, giżyckim, siedleckim, puławskim, lubartowskim, tomaszowksim, jarosławskim.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Źródło: Barometr Zawodów
Źródło: Barometr Zawodów

Ile zarabia geodeta?

Mediana wynagrodzeń geodety wynosi 4420 zł brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak. Warto jednak zaznaczyć, że 25 proc. nie zarabia więcej niż 3810 zł brutto, a kolejne 25 proc. otrzymuje nie mniej niż 5530 zł brutto.

Wśród benefitów oferowanych geodetom najczęściej pojawia się elastyczny czas pracy (20 proc. wskazań), możliwość pracy zdalnej (11 proc.) oraz szkolenia i kursy zawodowe (11 proc.).

Odpowiednie uprawnienia

Geodeta zajmuje się pomiarami działek i gruntów przed podjęciem na nich budowy. Większość zleceń w branży geodezyjnej dotyczy obsługi inwestycji, map do celów projektowych, wznowienia granic nieruchomości, podziałów nieruchomości.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez nich żadna budowa nie doszłaby do skutku. Tu nie ma miejsca na pomyłki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA