×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bez nich żadna budowa nie doszłaby do skutku. Tu nie ma miejsca na pomyłki

  • Justyna Koc
    jk
  • Opublikowano: 21 mar 2022 13:45

Geodeci zajmują się pomiarami działek i gruntów przed podjęciem na nich budowy. Praca ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością, dlatego też wymaga rzetelności i dokładności. Dzisiaj obchodzą swoje święto - Światowy Dzień Geodety/Mierniczego.

Bez nich żadna budowa nie doszłaby do skutku. Tu nie ma miejsca na pomyłki
Geodeta łączy pracę za biurkiem z pracą w terenie (Fot. Scott Blake/ Unsplash)
REKLAMA
  • Kluczowe w zawodzie geodety jest wykształcenie oraz uzyskanie odpowiednich zaświadczeń. Zawód geodety jest bowiem zawodem regulowanym, wymaga więc uprawnień państwowych.
  • Praca w terenie to tylko wycinek pracy geodetów. Tak naprawdę wszystko zaczyna się w biurze.
  • Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi 4420 zł brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak.

Z Barometru Zawodów wynika, że geodeci i kartografowie to zawody, w których liczba ofert pracy jest zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się). Tylko w powiecie ropczycko-sędziszowskim (woj. podkarpackie) oraz garwolińskim (woj. mazowieckie) mamy nadwyżkę.

Są jednak i takie punkty na mapie, gdzie mamy do czynienia z deficytem kadrowym. Mowa m.in. o powiecie: krakowskim, żywieckim, gliwickim, oleskim, krośnieńskim, drawskim, sławieńskim, giżyckim, siedleckim, puławskim, lubartowskim, tomaszowksim, jarosławskim.

Źródło: Barometr Zawodów
Źródło: Barometr Zawodów

Ile zarabia geodeta?

Mediana wynagrodzeń geodety wynosi 4420 zł brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak. Warto jednak zaznaczyć, że 25 proc. nie zarabia więcej niż 3810 zł brutto, a kolejne 25 proc. otrzymuje nie mniej niż 5530 zł brutto.

Wśród benefitów oferowanych geodetom najczęściej pojawia się elastyczny czas pracy (20 proc. wskazań), możliwość pracy zdalnej (11 proc.) oraz szkolenia i kursy zawodowe (11 proc.).

Odpowiednie uprawnienia

Geodeta zajmuje się pomiarami działek i gruntów przed podjęciem na nich budowy. Większość zleceń w branży geodezyjnej dotyczy obsługi inwestycji, map do celów projektowych, wznowienia granic nieruchomości, podziałów nieruchomości.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez nich żadna budowa nie doszłaby do skutku. Tu nie ma miejsca na pomyłki
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA