-
Autor: aw
- •11 sie 2017 10:19
Benefity stanowią spore wyzwanie dla działów HR i są kwestią, o którą coraz częściej pytają kandydaci na rozmowach kwalifikacyjnych. Nietypowe projekty, ciekawe szkolenia, możliwość pracy zdalnej – każdy pracownik wymaga indywidualnego podejścia i propozycji „szytej na miarę” jego potrzeb. Okazuje się, że na inne kwestie zwracają uwagę kobiety, mężczyźni, osoby dopiero rozpoczynające pracę w zawodzie czy pracownicy z kilkuletnim doświadczeniem.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
• Motywacja pracowników w branży IT odgrywa kluczową rolę zarówno w codziennej pracy doświadczonych specjalistów, jak i podczas procesów rekrutacyjnych.
• Specjaliści IT cenią oferowane im benefity i możliwości rozwoju.
• Benefity to zatem spore wyzwanie dla działów HR i są kwestią, o którą coraz częściej pytają kandydaci na rozmowach kwalifikacyjnych.
W wymagającej dla pracodawców branży IT coraz większe znaczenie odgrywa już nie tyle samo wynagrodzenie, a właśnie oferowane pracownikom korzyści pozapłacowe. Kwestie finansowe w sektorze informatycznym kształtują się na poziomie znacznie przekraczającym średnią krajową i dla większości osób nie są już decydującym czynnikiem wpływającym na podjęcie nowej pracy.
Jakie są zatem pozostałe elementy istotne dla specjalistów w tej branży? By to sprawdzić, firma IT-Leaders opracowała badania i raport nt. motywatorów pozapłacowych wśród polskich specjalistów z branży IT.
Kluczowe benefity pozapłacowe wg specjalistów IT
Jak wynika z badania, szczególnie istotne są dla nich: elastyczny czas pracy (77 proc.), możliwość pracy zdalnej (75 proc.), nauka nowych technologii (75 proc.), udział w nowych projektach (62 proc.) oraz programy szkoleniowe oferowane przez firmę (59 proc.).
Największą wagę do benefitów pozapłacowych przywiązują osoby w wieku 25-34 lat. Posiadają już doświadczenie w branży, są cenieni przez pracodawców, zasypywani wieloma ofertami, dlatego wiedzą, że mogą pozwolić sobie na wysokie wymagania.
Kobiety i mężczyźni zazwyczaj podobnie postrzegają rolę poszczególnych benefitów. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, iż kobiety w branży IT znacznie wyżej od mężczyzn stawiają pakiety zdrowotne (65 proc. kobiet, wobec 44 proc. mężczyzn) oraz elastyczny czas pracy (83 proc. kobiet, wobec 75 proc. mężczyzn).
źródło: Raport IT-Leaders
Coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą IT mają relacje panujące w pracy. Zdecydowana większość (96 proc.) ankietowanych odpowiedziała, że ważne jest dla nich bycie docenianym w miejscu pracy. 77 proc. specjalistów IT uważa za istotne możliwość ingerencji w projekt i zgłaszania własnych pomysłów (wśród programistów i testerów 80 proc. wyraża taką opinię).
źródło: Raport IT-Leaders
Ponad połowa ankietowanych chętnie spędza czas wolny ze współpracownikami, choć ten element ściśle koreluje z wiekiem, w grupie 35-44 lat co piąty badany nie jest skłonny poświęcać czasu wolnego na spotkania z kolegami z pracy, a wśród osób powyżej 45 lat podobnie myśli już co trzeci specjalista. Najmniejsze znaczenie dla ankietowanych mają: dostępność telefonów służbowych i fundusze emerytalne (odpowiednio 11 proc. i 10 proc.).
Aspiracje awansu na wyższe stanowisko częściej wyrażają mężczyźni (50 proc.) niż kobiety (41 proc.), podobnie jest w przypadku rozwoju w kierunku zarządzania zespołem – odpowiednio 38 proc. i 31 proc. Kierowanie zespołem jest w szczególności ambicją osób, które posiadają ponad dziesięcioletnie doświadczenie w branży (49 proc. badanych).
Największa część respondentów swój dalszy rozwój zawodowy wiąże z nauką nowych technologii (78 proc. mężczyzn i 64 proc. kobiet) oraz udziałem w nowych projektach (62 proc. mężczyzn i 63 proc. kobiet).
Żródło: Raport IT-Leaders
- Analizując wypływające z raportu wnioski, można stworzyć zarys nowoczesnej, dbającej o komfort i możliwości rozwoju swoich pracowników firmy. Bez wątpienia to właśnie te firmy, które zainwestują w atrakcyjne warunki pracy swoich pracowników wygrają wyścig o najbardziej wartościowe talenty - komentuje Barbara Kowalewska, CEO IT-Leaders.pl.
Opracowana przez IT-Leaders.pl analiza dotyczy kluczowych pozapłacowych motywatorów do pracy wśród specjalistów branży IT. Raport został opracowany na podstawie danych uzyskanych dzięki e-ankiecie upowszechnionej w mediach społecznościowych. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 5 do 14 czerwca 2017 roku.
W badaniu wzięło udział 851 osób związanych ze środowiskiem nowych technologii z całej Polski. Wśród ankietowanych znalazło się 674 mężczyzn i 157 kobiet, co stanowi odpowiednio 79,2 proc. i 18,4 proc. całej badanej grupy (20 osób nie wskazało odpowiedzi na pytanie o płeć). Stosunek kobiet do mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu odzwierciedla ogólną tendencję obserwowaną na rynku pracy.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)