Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest usprawnienie postępowań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce.

- Nowela ma na celu usprawnienie prowadzenia postępowań administracyjnych, jeśli chodzi o legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce, szczególnie w przypadku łączonych zezwoleń na pobyt i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy.
- W projekcie zaproponowano m.in. umożliwienie przyspieszenia wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla gospodarki Polski.
- Zmiany mogą również zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w szkolenia i podnoszenie kompetencji cudzoziemców. Przedsiębiorcy oczekiwali tego od kilku lat – wyjaśnia mec. Piotr Pałucki.
Obecnie obowiązujące procedury legalizacji pracy cudzoziemców są skomplikowane i mało elastyczne. Jak podkreślają inicjatorzy zmian, nowelizacja usprawnić ma przede wszystkim postępowania administracyjne niezbędne do legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce.
Najistotniejsza zmiana zdaniem osób zajmujących się rynkiem pracy to planowane wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do 24 miesięcy.
- Aktualnie obowiązujące przepisy uprawniają cudzoziemca z takich krajów jak Ukraina, Białoruś czy Gruzja do świadczenia pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Przedłużenie tego okresu do aż 24 miesięcy będzie miało szereg pozytywnych skutków. Dla cudzoziemca nowe regulacje umożliwią zarobienie w Polsce większych pieniędzy. Z kolei polski pracodawca otrzyma możliwość współpracy z cudzoziemcem przez dłuższy czas, na podstawie uproszczonej procedury, co pozytywnie wpłynie na planowanie działań biznesowych, stałość zatrudnienia. Zmiany mogą również zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w szkolenia i podnoszenie kompetencji cudzoziemców. Przedsiębiorcy oczekiwali tego od kilku lat – wyjaśnia mec. Piotr Pałucki, wspólnik Kancelarii Adwokackiej Pałucki & Szkutnik w Krakowie.


KOMENTARZE (0)