PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Będzie łatwej zatrudniać cudzoziemców. Są nowe przepisy

  • km
  • 22 paź 2021 13:21

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest usprawnienie postępowań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce.

Będzie łatwej zatrudniać cudzoziemców. Są nowe przepisy
Zmiany mają ułatwić legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Nowela ma na celu usprawnienie prowadzenia postępowań administracyjnych, jeśli chodzi o legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce, szczególnie w przypadku łączonych zezwoleń na pobyt i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy.
  • W projekcie zaproponowano m.in. umożliwienie przyspieszenia wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla gospodarki Polski.
  • Zmiany mogą również zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w szkolenia i podnoszenie kompetencji cudzoziemców. Przedsiębiorcy oczekiwali tego od kilku lat – wyjaśnia mec. Piotr Pałucki.

Obecnie obowiązujące procedury legalizacji pracy cudzoziemców są skomplikowane i mało elastyczne. Jak podkreślają inicjatorzy zmian, nowelizacja usprawnić ma przede wszystkim postępowania administracyjne niezbędne do legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce.

Najistotniejsza zmiana zdaniem osób zajmujących się rynkiem pracy to planowane wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do 24 miesięcy.

- Aktualnie obowiązujące przepisy uprawniają cudzoziemca z takich krajów jak Ukraina, Białoruś czy Gruzja do świadczenia pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Przedłużenie tego okresu do aż 24 miesięcy będzie miało szereg pozytywnych skutków. Dla cudzoziemca nowe regulacje umożliwią zarobienie w Polsce większych pieniędzy. Z kolei polski pracodawca otrzyma możliwość współpracy z cudzoziemcem przez dłuższy czas, na podstawie uproszczonej procedury, co pozytywnie wpłynie na planowanie działań biznesowych, stałość zatrudnienia. Zmiany mogą również zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w szkolenia i podnoszenie kompetencji cudzoziemców. Przedsiębiorcy oczekiwali tego od kilku lat – wyjaśnia mec. Piotr Pałucki, wspólnik Kancelarii Adwokackiej Pałucki & Szkutnik w Krakowie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będzie łatwej zatrudniać cudzoziemców. Są nowe przepisy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA