Będą zwolnienia w branży naftowej. Pracę straci co 10 pracownik

W ciągu najbliższych pięciu lat zatrudnienie w sektorze naftowym w Wielkiej Brytanii spadnie o 35 tys. etatów, czyli o około 9 proc. A wszystko to przez kryzys.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą zwolnienia w branży naftowej. Pracę straci co 10 pracownik

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 gru 2014 17:52


W brytyjskim sektorze naftowym zatrudnionych jest obecnie około 375 tys. osób. Niemal co dziesiąty może stracić pracę w perspektywie najbliższych pięciu lat ze względu na pogarszającą się kondycję branży - wynika z raportu przygotowanego przez EY.

Od początku obecnego stulecia wydobycie ropy i gazu na brytyjskim szelfie konsekwentnie spada pomimo rekordowych nakładów na inwestycje w sektorze, które w 2013 roku przekroczyły 14 mld funtów. Według danych za pierwsze półrocze 2014 roku, produkcja z brytyjskich złóż wzrosła o około 1 proc., co może zapowiadać zakończenie negatywnego trendu.

Czytaj też: W branży energetycznej i paliwowej gorzej płacą

Według rządowych prognoz, wydobycie na brytyjskim szelfie powinno utrzymać się na stałym poziomie do końca obecnej dekady. Pomimo tego, eksperci prognozują, że zatrudnienie w sektorze spadnie w tym okresie o 9 proc.

Zdaniem autorów raportu przyczyną spadku zatrudnienia będzie przede wszystkim prognozowany spadek nakładów inwestycyjnych. Według przewidywań ma on spaść z rekordowego poziomu ponad 14 mld funtów w 2013 roku do niecałych 8 mld funtów w 2019 roku.

Przyczyną tego spadku jest "starzenie się" brytyjskich złóż, które w większości są w eksploatacji od kilkudziesięciu lat. Nowo odkrywane złoża są już znacząco mniejsze a przy tym trudniejsze w eksploatacji a co za tym idzie - droższe.

Drugą przyczyną prognozowanego spadku zatrudnienia będzie postępujący rozwój technologiczny sektora, którego skutkiem będzie spadek zapotrzebowania na nowych pracowników. W efekcie postępu technologicznego zmieni się także oczekiwany profil kandydatów do pracy w sektorze.

Według raportu jest jednak szansa, że część spośród utraconych miejsc pracy może zostać odzyskana. Paradoksalnie może to nastąpić właśnie w efekcie malejącej aktywności produkcyjnej.

Czytaj też: BP: Będą zwolnienia pracowników po wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
EY

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.