Będą zwalniać czy zatrudniać? Oto plany pracodawców na najbliższy kwartał

Pracodawcy w Polsce pozostają umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach - wynika z kwartalnego raportu barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą zwalniać czy zatrudniać? Oto plany pracodawców na najbliższy kwartał

PODZIEL SIĘ


Autor: AW

9 wrz 2014 5:49


Jakie kroki dotyczące zatrudnienia będą podejmowały firmy w czwartym kwartale roku? Z opublikowanego przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wynika, że 13 proc. polskich pracodawców planuje zwiększenie zatrudnienia, 8 proc. myśli raczej o redukcjach, zdecydowania większość zapowiada utrzymanie status quo.

Czytaj też: Rekordowy wzrost zatrudnienia w nowoczesnych firmach

Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +6 proc. Zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym wynik wzrósł o 2 punkty procentowe. Spośród 751 przebadanych w Polsce pracodawców, 13 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 8 proc. zamierza redukować etaty a 73 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

- Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Niepewna sytuacja na Ukrainie nie spowolniła tego tempa, - komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. - Pracodawcy coraz częściej podejmują decyzje o powiększaniu swoich zespołów. Po wakacjach możemy wprawdzie spodziewać się zmniejszenia liczby ofert sezonowych, jednak nie wpłynie to na ogólny kształt rynku pracy, którego kondycję możemy ocenić jako umiarkowanie optymistyczną. Przyszła sytuacja wygląda zatem zachęcająco i liczymy na jej dalszy dynamiczny rozwój - dodaje Iwona Janas.

W IV kwartale 2014 r. w siedmiu z 10 badanych sektorachprognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm odnotowano dla sektorów Transport/Logistyka/Komunikacja (+15 proc.) a także Handel detaliczny i hurtowy (+14 proc). Najniższy wynik uzyskano dla sektora Kopalnie/Przemysł wydobywczy (minus 10 proc.).

Czytaj też: Nadchodzą złote czasy dla specjalistów i menadżerów

- Polska nadal jest krajem atrakcyjnym dla inwestorów. Dobra sytuacja, którą obserwujemy na rynku pracy i którą potwierdzają wyniki Barometru Manpower będzie się utrzymywała. Odnotowujemy poprawę prognoz dotyczących zatrudnienia, zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym, - zauważa Iwona Janas.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.