Będą nowe miejsca pracy. Rząd przyjął Krajowy Program Ekonomii Społecznej

35 tys. nowych miejsc pracy, wsparcie tysiąca inicjatyw lokalnych - to cele rządowego Krajowego Programu Ekonomii Społecznej. W latach 2014-2020 na wsparcie ekonomii społecznej resort pracy przeznaczy prawie 3 mld zł z budżetu państwa i dotacji unijnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą nowe miejsca pracy. Rząd przyjął Krajowy Program Ekonomii Społecznej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 sie 2014 18:37


"Ekonomia społeczna odgrywa kluczową rolę w społecznym rozwoju lokalnym. Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej to ważny dokument, który ma stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju tej strefy w naszym kraju" – taką wypowiedź ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza przekazało 12 sierpnia br. PAP biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Przyjęty przez rząd program został przygotowany w uzgodnieniu ze stroną społeczną. Według resortu jest dokumentem rządowym skierowanym do instytucji publicznych oraz osób działających w sektorze ekonomii społecznej.

Program zakłada, że do 2020 r. podmioty ekonomii społecznej (m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie czy centra integracji społecznej) będą kluczowym wsparciem osób w trudnej sytuacji. Mają też dostarczać niektóre usługi użyteczności publicznej. Aby to osiągnąć, rządowy program zaleca wzmocnienie roli takich podmiotów we wspólnotach samorządowych oraz powstanie i utrzymanie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych (czyli takich, które wypracowany zysk przeznaczają na cele wspólnoty).

Wśród planowanych działań jest też m.in. promowanie ekonomii społecznej, zmiana przepisów ułatwiająca zakładanie nowych stowarzyszeń, przyjęcie standardów konsultacji społecznych, a także pożyczki i dotacje dla rozpoczynających taką działalność.

Do końca 2020 r. w ramach programu planowane jest m.in. stworzenie 35 tys. nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych, wzrost o 20 tysięcy liczby organizacji obywatelskich, wsparcie tysiąca inicjatyw lokalnych, uruchomienie w 12 województwach mikrograntów dla młodzieży i stworzenie stu przedsiębiorstw społecznych w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Budżet programu na lata 2014-20 został oszacowany na prawie 3 mld zł - poinformował resort pracy. W kwocie tej uwzględniono bezpośrednie wydatki z budżetu państwa, środki unijne oraz pieniądze budżetowe przekazane wcześniej samorządom.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Dorota Dowgiel 2015-07-06 01:11:05

Nie chodzi o socjalizm, inteligencie, tylko o możliwość pracy dla ludzi, których tacy jak Ty nie chcą zatrudniać, bo sa niewystarczająco "dobrzy".

Wojciech Gwizdak 2015-01-09 12:50:38

Przepraszam, ale puszczają mi nerwy... To jakiś totalny bezsens i bzdura. Co to jest ekonomia społeczna czy przedsiębiorstwo społeczne ? Przecież nie o taką Polskę walczyliśmy. Czemu znów budujemy socjalizm ??