PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Będą miliony na zawodową aktywizację osób wykluczonych społecznie

  • Autor: PAP/JP
  • 26 wrz 2022 12:09

W przyszłym roku w ramach programu na rzecz zatrudnienia socjalnego przeznaczymy 3 mln zł na aktywizację osób wykluczonych społecznie - poinformowała PAP minister rodziny Marlena Maląg. O dotację mogą się ubiegać m.in. podmioty prowadzące kluby i centra integracji społecznej.

Będą miliony na zawodową aktywizację osób wykluczonych społecznie
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (w środku) (fot. PAP/Albert Zawada)
REKLAMA

Głównym celem Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2023-2025 jest wzmacnianie uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym osób wykluczonych społecznie poprzez rozwijanie oferty podmiotów zatrudnienia socjalnego.

Ich zadaniem jest świadczenie usług służących reintegracji społecznej i zawodowej m.in. osobom długotrwale bezrobotnym, bezdomnym, osobom z niepełnosprawnościami oraz uchodźcom. Wsparcie polega na zorganizowaniu działań o charakterze terapeutycznym, zatrudnieniowym i samopomocowym.

Czytaj też: Do wzięcia 40 mln zł na aktywizację cudzoziemców

"W przyszłym roku w ramach tego programu przeznaczymy 3 mln zł na aktywizację osób wykluczonych społecznie. O uzyskanie dotacji w ramach otwartego konkursu ofert mogą ubiegać się między innymi podmioty prowadzące centra integracji społecznej i kluby integracji społecznej" - wskazała minister rodziny i polityki społecznej.

Podkreśliła, że dzięki dofinansowaniu, większa liczba osób wykluczonych będzie mogła wzmocnić swoje uczestnictwo w życiu społecznym. "Środki zwiększą szanse na znalezienie pracy przez osoby korzystające ze wsparcia podmiotów zatrudnienia socjalnego" - dodała szefowa MRiPS.

Czytaj też: Będą miliony na aktywizację zawodową Ukraińców

Program składa się z trzech priorytetów. Priorytet 1 to usługi reintegracyjne, który ma na celu dostosowanie oferty podmiotów zatrudnienia socjalnego (PZS) do nowych uwarunkowań społeczno-gospodarczych.

Priorytet 2 to ścieżki reintegracji, który ma zwiększyć szanse na zatrudnienie osób korzystających ze wsparcia PZS. Z kolei Priorytet 3 polega na instytucjonalnym wzmocnieniu PZS przez m.in. wspieranie rozwoju zawodowego ich pracowników.

W edycji programu na 2023 r. o uzyskanie dotacji mogą ubiegać się podmioty prowadzące centra integracji społecznej i kluby integracji społecznej. Ponadto w Priorytecie 1 i 2 o dotację mogą ubiegać się również organizacje pozarządowe wspólnie z podmiotami prowadzącymi centra integracji społecznej i kluby integracji społecznej w ramach wspólnej oferty.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą miliony na zawodową aktywizację osób wykluczonych społecznie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA