PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Będą kolejne ułatwienia dla Ukraińców z PESEL-em

Razem z przedsiębiorcami przygotowujemy narzędzie pozwalające Ukraińcom z numerem PESEL na umieszczenie swoich kwalifikacji zawodowych na przeznaczonym do tego portalu - poinformował w piątek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.

  • Autor: PAP/JP
  • 15 kwi 2022 10:20
Będą kolejne ułatwienia dla Ukraińców z PESEL-em
Punkt wsparcia dla Ukraińców poszukujących pracy w Gdańsku (fot. PAP/Adam Warżawa)
REKLAMA
  • Paweł Szefernaker poinformował w piątek w rozmowie z wprost.pl, że do tej pory o numer PESEL wystąpiło ponad 860 tys. uchodźców. Jego zdaniem w najbliższych dniach liczba ta przekroczy milion.
  • Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy zaznaczył, że strona rządowa zakłada, że osoby rejestrujące się w bazie PESEL to osoby, które chcą w Polsce pozostać na dłużej. Dodał, że osobom tym rząd chce stworzyć jak najlepsze warunki.
  • Szefernaker poinformował również, że rząd przygotowuje razem z przedsiębiorcami narzędzie, które pozwoli na to, żeby każdy Ukrainiec, który otrzyma numer PESEL, mógł umieścić swoje kwalifikacje zawodowe na przeznaczonym do tego portalu.

"Jest wiele różnych pytań ze strony Ukraińców. My musimy jednolicie w skali kraju na nie wszystkie odpowiedzieć. To muszą być rozwiązania systemowe" - zaznaczył.

Szefernaker poinformował również, że rząd przygotowuje razem z przedsiębiorcami narzędzie, które pozwoli na to, żeby każdy Ukrainiec, który otrzyma numer PESEL, mógł umieścić swoje kwalifikacje zawodowe na przeznaczonym do tego portalu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Żeby przedsiębiorcy wiedzieli, kogo mamy na rynku, żeby rząd wiedział, jakie stworzyć warunki, żeby ten rynek jeszcze lepiej ukształtować, a ci którzy chcą podjąć pracę - żeby realnie mieli dostęp do przedsiębiorców i żeby pokazali swoje kwalifikacje" - mówił.

Dodał, że trwają w tej kwestii rozmowy z przedsiębiorcami o tym, jak miałoby to wyglądać. "Rozmawiamy też ze związkami zawodowymi, żeby to było w konsensusie na ryku pracy" - powiedział. Zaznaczył, że prace koordynuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a od strony technicznej sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński. "Myślę, że na początku maja będziemy mogli już z tym ruszyć" - ocenił Szefernaker.

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy mówiąc o pracach nad systemowym rozwiązaniem w kwestii pomocy Ukraińcom podkreślał, że to musi być system, który pozwoli, żeby osoby z Ukrainy, które chcą zostać w Polsce, w kolejnych miesiącach miały stworzoną perspektywę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Będą kolejne ułatwienia dla Ukraińców z PESEL-em

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • maria 2022-04-19 11:45:46

    może zamiast pisać o kolejnych ułatwieniach PAN Paweł Szefernaker sprawdzi jak jest realizowana 1 ułatwienie , w gminie krasiczyn od 18.03 przyznano pesel i do dzisiaj nie otrzymali uchodzcy obiecanych 300 zł .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA