PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Barometr Rynku Pracy, Work Service: Pracodawcy będą rekrutować i podnosić pensje

• Co trzecia firma w Polsce planuje rekrutacje w najbliższych miesiącach, a 29 proc. pracodawców zapowiada podwyżki.
• Poprawiają się również nastroje pracowników. Niespełna 18 proc. Polaków obawia się utraty zatrudnienia, co stanowi najniższy rezultat od 2014 roku.
• Z kolei zorganizowane działania mające na celu zatrzymanie pracowników prowadzi tylko 15,3 proc. firm.

  • Justyna Koc
    jk
  • 2 mar 2017 12:28
Barometr Rynku Pracy, Work Service: Pracodawcy będą rekrutować i podnosić pensje
Niemal 29 proc. firm zapowiada podnoszenie wynagrodzeń dla swoich pracowników. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

- Po ubiegłorocznych spadkach poziomów bezrobocia i osiągnięciu najniższych wskazań od 25 lat, widzimy kontynuację dobrej koniunktury na rynku pracy. Firmy mają rekordowe plany rekrutacyjne, które zapowiada już 32 proc. pracodawców. To o 7 punktów procentowych więcej niż przed rokiem, a już wtedy mieliśmy do czynienia z prawdziwym boomem na tworzenie nowych miejsc pracy. Jednocześnie pracownicy są coraz spokojniejsi o swoje zatrudnienie, a ponad połowa z nich spodziewa się podwyżek w nadchodzących miesiącach – komentuje Maciej Witucki, prezes Work Service.

Pracownicy odkładają zmiany

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z najnowszego „Barometru Rynku Pracy VII” Work Service wynika, że spadł odsetek Polaków niepokojących się o swoje miejsce do poziomu 17,9 proc. Jest to najniższy wynik od 2014 roku i wskazanie o 6 puntów procentowych niższe niż w poprzedniej edycji raportu.

Źródło: Work Service
Źródło: Work Service

Największa niepewność związana z utrzymaniem zatrudnienia występuje wśród osób w wieku 45-54 lata (26,9 proc.), a najpewniej czują się młodzi pracownicy, wśród których tylko 11,7 proc. obawia się utraty pracy. Dużo spokojniejsi o zachowanie zatrudnienia są mężczyźni, wśród których obawy o utratę pracy występują jedynie u 13,5 proc. badanych, podczas gdy u kobiet już u 23,7 proc..

Równocześnie spada poziom zainteresowania zmianą pracy. Jedynie jeden na sześciu Polaków myśli o poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia, co stanowi najniższe wskazanie w historii badania. Z drugiej strony jedna trzecia respondentów spodziewa się znaleźć nowe miejsce pracy w czasie nieprzekraczającym miesiąca. Do największych optymistów należą osoby młode.

- Paradoksalnie rekordowo niska skłonność do zmiany pracy jest związana z poprawiającą się sytuacją na rynku pracy. Z naszych badań wynika, że już w ubiegłym roku niemal połowa Polaków otrzymała podwyżki, które mogły wyhamować plany rotacyjne. Z drugiej strony pracownicy czują się coraz pewniej, co potwierdzają spadające obawy o utratę zatrudnienia. To z kolei może powodować utratę kolejnego bodźca do szukania wyzwań zawodowych w nowym miejscu – komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz i komunikacji w Work Service.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Barometr Rynku Pracy, Work Service: Pracodawcy będą rekrutować i podnosić pensje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Polak 2017-03-06 07:40:30

    Osoby niepełnosprawne są traktowane jak plaster na ranę musi być aby nie było zakażenia zakład chce ulg to je zatrudnia ale przeszeregowania to grosiki na otarcia łez.Pracuje w centrum handlowym I to odczuwam jestem w leasingu tak mówią.

  • młody 2017-03-03 10:45:02

    podwyżki jak najbardziej. ale to wszystko zależy od kondycji firmy. są lepsze i gorsze momenty by prosić o podwyżkę. Mi ostatnio zwiększyli zakres obowiązków, więc uważam że podwyżka się należała... trochę o tym kiedy warto mówić o podwyżce piszą tu: blog.impel.pl/podwyzka-dobre-i-zle-momenty-proszenia-o-podwyzke/

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA