PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Barometr Rynku Pracy, Work Service: Ponad 60 proc. Polaków chce podwyżek

  • Piotr Toborek
    pt
  • 28 lut 2018 19:32

Odnotowujemy najwyższą w historii presję płacową ze strony pracowników. Ponad 61% z nich oczekuje podwyżek w najbliższych miesiącach, a 29% firm planuje te oczekiwania spełnić – to również najwyższy wynik w dotychczasowych raportach Work Service.

Barometr Rynku Pracy, Work Service: Ponad 60 proc. Polaków chce podwyżek
Tylko 1 na 8 pracowników obawia się utraty zatrudnienia (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Tylko 1 na 8 pracowników obawia się utraty zatrudnienia.
  • Zbyt niskie zarobki stanowią nadal najczęstszy powód zmiany pracy – wskazało go 44,7% badanych
  • W ciągu roku o 18 p.p. wzrósł odsetek pracodawców mających trudności rekrutacyjne i już ponad połowa firm w kraju doświadcza deficytów kadrowych.
  • W bieżącym cyklu ożywienia gospodarczego rynek pracownika był ogłaszany już wielokrotnie. Jak się okazywało – przedwcześnie. Teraz jednak trudno mieć wątpliwości.

- W ostatnich latach obserwujemy ogromną przemianę rynku pracy. Z modelu braku ofert zatrudnienia i ogromnego bezrobocia przeszliśmy w czas niedoborów kadrowych i rywalizacji o pracowników – mówi Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.

Jak dodaje, aktualnie tylko 1 na 8 pracowników obawia się utraty zatrudnienia i ta postawa nie jest oparta jedynie na życzeniowym myśleniu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na tym optymistycznym obrazie widnieje jednak duża rysa i jest ona związana z dostępnością rąk do pracy.

- Wśród firm, które w naszym badaniu zapowiadały zwiększenie poziomów zatrudnienia, aż 70% doświadczyło problemów rekrutacyjnych. To wyzwanie nie tylko dla przedsiębiorstw, ale dla całej naszej gospodarki. Co więcej, w ciągu roku o 18 p.p. wzrósł odsetek pracodawców mających trudności rekrutacyjne i już ponad połowa firm w kraju doświadcza deficytów kadrowych – dodaje prezes.

Obawy o utratę pracy

Z najnowszego „Barometru Rynku Pracy VIII” Work Service wynika, że zdecydowana większość (84,3%) Polaków jest przekonana o stabilności swojego zatrudnienia. Jedynie 12,9% badanych obawia się utraty pracy, a 1/3 z tej puli to osoby niepokojące się bezrobociem w odległej perspektywie dwóch lat. Co ciekawe, na postrzeganie stabilności zatrudnienia wyraźny wpływ ma wykształcenie. Wśród absolwentów szkół zawodowych obawy o utratę pracy są najniższe i wynoszą jedynie 7,1%, podczas gdy w przypadku osób z wyższym wykształceniem ten odsetek wynosi 15,7%, a wśród Polaków z wykształceniem podstawowym aż 21,8%.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Barometr Rynku Pracy, Work Service: Ponad 60 proc. Polaków chce podwyżek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA