Barometr Perspektyw Zatrudnienia: najwięcej miejsc pracy w sektorze produkcji przemysłowej

Prognoza netto zatrudnienia dla Polski po korekcie sezonowej wynosi +13 proc. – wynika z raportu Barometr Perspektyw Zatrudnienia dla trzeciego kwartału 2018 roku, który przygotowała firma ManpowerGroup.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Barometr Perspektyw Zatrudnienia: najwięcej miejsc pracy w sektorze produkcji przemysłowej

  • W najbliższym kwartale największe szanse na znalezienie zatrudnienia mają poszukujący pracy w sektorze produkcji przemysłowej, w budownictwie oraz w przemyśle wydobywczym.
  • W sześciu analizowanych regionach najbardziej optymistyczni są pracodawcy z północnej Polski.

Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej dla trzeciego kwartału 2018 roku, zadeklarowana przez polskich pracodawców wynosi +13 proc. W praktyce oznacza to dobre perspektywy dla osób poszukujących pracy.

W porównaniu do poprzedniego kwartału plany pracodawców wzrosły o 1 punkt procentowy, a w ujęciu rocznym poprawiły się o 6 punktów procentowych. Spośród 750 ankietowanych pracodawców 18 proc. chce powiększać swoje zespoły, 3  proc. planuje redukcję etatów, a 77 proc. nie przewiduje zmian personalnych.

Biorąc pod uwagę wielkość przedsiębiorstwa, najbardziej optymistyczni są przedstawiciele dużych firm z prognozą +26 proc., za nimi znajdują się średnie (+13 proc.), mikro (+7 proc.) i małe przedsiębiorstwa (+5 proc.).

- Z każdym kwartałem pracodawcy chcą zatrudniać coraz więcej pracowników. To efekt coraz większej stabilności rynku pracy, której sprzyja nadal szybkie tempo rozwoju gospodarki i związane z nim dobre dane makroekonomiczne - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

- Jak pokazują nasze prognozy, najlepszej sytuacji w nadchodzącym kwartale mogą spodziewać się pracownicy i przedsiębiorcy z sektora produkcji przemysłowej - dodaje Iwona Janas. - Polskie dane dotyczące zatrudnienia w przemyśle wyróżniają się na tle Europy, a prognoza dla tego sektora zadeklarowana przez polskich pracodawców daje nam trzecie miejsce wśród 26 analizowanych rynków z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Dobra passa na polskim rynku pracy będzie trwała również w pozostałych analizowanych sektorach, gdzie pracodawcy z optymizmem patrzą w najbliższy kwartał.

Najwięcej miejsc pracy w sektorze produkcji przemysłowej

Najbardziej optymistyczne plany rekrutacyjne na trzeci kwartał 2018 roku przedstawiły firmy z sektora produkcji przemysłowej. Tam prognoza netto zatrudnienia wynosi +23 proc. Na dobre perspektywy  mogą też liczyć poszukujący pracy w budownictwie (+16 proc.) i w przemyśle wydobywczym (+16 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.