PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Barometr ManpowerGroup. Coraz mniej firm planuje rekrutacje

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 10 wrz 2019 12:26

Stygnie zapał rekrutacyjny polskich firm. Osoby poszukujące nowej pracy mogą spodziewać się mniejszej liczby ofert zatrudnienia, szczególnie w rolnictwie, finansach i usługach dla biznesu oraz w restauracjach i hotelach. Takie wnioski płyną z najnowszego Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia.

Barometr ManpowerGroup. Coraz mniej firm planuje rekrutacje
Na dobre perspektywy znalezienia nowej pracy mogą liczyć osoby zainteresowane branżą budowlaną (+13 proc.) (fot. shutterstock.com)
REKLAMA
  • W opublikowanym we wtorek 10 września raporcie ManpowerGroup przedstawił plany rekrutacyjne firm na ostatni kwartał 2019 roku.
  • Wynika z nich, że osoby poszukujące nowej pracy mają coraz mniejsze - choć nadal optymistyczne - perspektywy na jej znalezienie. 
  • Firmy nie mają już takiego zapału do powiększania zespołów. - Podobnie jak nasza gospodarka, weszły w fazę delikatnego spowolnienia - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup.

Z raportu wynika, że w czwartym kwartale 2019 roku 13 proc. polskich firm będzie poszukiwać nowych pracowników, 5 proc. planuje redukować zespoły, 81 proc. nie przewiduje zmian, a 1 proc. nie zna planów rekrutacyjnych w swoich firmach. Prognoza netto zatrudnienia, czyli różnica pomiędzy odsetkiem przedsiębiorstw planujących wzrost a spadek zatrudnienia, poddana korekcie sezonowej wynosi +9 proc. Wynik utrzymuje się na takim samym poziomie trzeci kwartał z rzędu, ale jest o 4 punkty procentowe niższy niż przed rokiem.

- Choć osoby poszukujące nowego zatrudnienia nadal mogą liczyć na dobre perspektywy, a firmy szukające rąk do pracy w dalszym ciągu borykają się z niedoborem talentów, to już od trzech kwartałów obserwujemy stabilizację na rynku. Nastroje rekrutacyjne firm, podobnie jak nasza gospodarka, weszły w fazę delikatnego spowolnienia, a tempo wzrostu zatrudnienia jest wolniejsze niż przed rokiem - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodaje, na obecny wynik miały również wpływ organizacje, które w ostatnim czasie osiągnęły już taki poziom zatrudnienia, który pozwoli im na realizację celów biznesowych w czwartym kwartale. Z kolei niewielki odsetek pracodawców planujących redukcję, to efekt naturalnego ruchu w biznesie, pomniejszania zespołów o zastępstwa w trakcie sezonu urlopowego oraz zakończenia prac nad projektami czasowymi.

Kto będzie zatrudniał

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Barometr ManpowerGroup. Coraz mniej firm planuje rekrutacje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA