Bankowość internetowa? Nowe technologie? Doradca i tak wciąż na topie

- Rekrutujemy na stanowiska eksperckie w departamencie: IT (architekt, analityk, administrator sieci/systemów bankowych), ryzyka (analityk kredytowy, ekspert ds. projektów inwestycyjnych) oraz finansów (specjalista ds. kontrolingu) - mówi Magdalena Zajkowska, dyrektor departamentu personalnego w FM Banku PBP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bankowość internetowa? Nowe technologie? Doradca i tak wciąż na topie

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Rubin

16 maj 2014 7:39


W strukturach sprzedażowych, ze względu na nowe projekty i produkty, szukają przede wszystkim doradców klienta. Zajkowska podkreśla, że są dynamicznie rozwijającym się bankiem i do każdego oferowanego stanowiska podchodzą indywidualnie.

- U kandydatów niezwykle cenimy zaangażowanie, pasję i zamiłowanie do swojej pracy. Nasz zespół tworzymy z profesjonalnych i otwartych na nowe wyzwania pracowników. Ważną dla nas cechą jest również samodzielność i świadomość biznesowa oraz gotowość do stosowania innowacyjnych rozwiązań i posługiwania się na co dzień nowoczesną technologią. Wiedza ekspercka ma dla nas istotne znaczenie, ale nie jest jedynym czy głównym wyznacznikiem - zaznacza.

Dodaje, że ich zespół składa się przede wszystkim z przedstawicieli pokolenia Y, czyli młodych i ambitnych ekspertów. Unikają skostniałych struktur organizacyjnych. Za oczywisty uważa fakt, że każdy ich pracownik ma możliwość skorzystania z pakietu socjalnego, który składa się m.in. z prywatnej opieki medycznej, ubezpieczenia na życie i karty sportowej.

- W FM Banku doceniamy zaangażowanie pracowników. Każdy pracownik ma możliwość uczestniczenia w wielu projektach, także takich, które są prowadzone przez jego departament. Promujemy również rekrutacje wewnętrzne, które niejednokrotnie dały możliwość awansu naszym ludziom - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.