Bankowość i FMCG. To kręci polskich studentów i tu chcą pracować

Sektor FMCG oraz bankowość - tu chcą pracować polscy studenci kierunków ekonomicznych. I co ciekawe - ich oczekiwania względem wynagrodzenia wcale nie są wygórowane, a kontakt z pierwszym pracodawcą nie jest dla nich tylko przelotną znajomością...
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bankowość i FMCG. To kręci polskich studentów i tu chcą pracować

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

9 gru 2014 17:22


Jak wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z agencją badawczą Universum „Talenty w bankowości 2014”, wśród najważniejszych globalnych trendów na świecie jest chęć zachowania przez młodych ludzi równowagi pomiędzy karierą, a życiem prywatnym.

Tymczasem dla ich polskich rówieśników najbardziej liczy się stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Oczekiwania finansowe polskich studentów pragnących rozpocząć karierę w bankowości nie są wygórowane – na start oczekują niecałe 3 tys. brutto zł.

Coroczne badanie objęło 174 tys. studentów kierunków biznesowych z 31 krajów, uczących się na ponad 2 tys. uczelni wyższych. W Polsce ankiety wypełniło ponad 6,6 tys. młodych ludzi, których średnia wieku wyniosła 22 lata.

Czytaj też: Studenci chcieliby zarabiać nawet 4 tys. zł. Marzenie ściętej głowy

W tym roku na świecie bankowość została zdetronizowana przez sektor FMCG i straciła pozycję lidera wśród najbardziej popularnego sektora, z którym chcieliby związać swoje życie zawodowe studenci kierunków ekonomicznych. Największą popularnością bankowość cieszy się wciąż w Wielkiej Brytanii, Chinach, Singapurze i Hong Kongu.

- W Polsce FMCG pozostaje na pierwszym miejscu od 2008 roku, ale dystans pomiędzy tą branżą, a drugą w kolejności bankowością zmniejsza się. Oznacza to, że wkrótce banki mogą sięgnąć po pierwszą pozycję w rankingu - mówi Natalia Pisarek, starszy konsultant w zespole Human Capital, dział konsultingu Deloitte.

- Sektor dóbr szybko zbywalnych zajmuje pierwsze miejsce z uwagi na wysoką rozpoznawalność marek oraz dużą różnorodność stanowisk, firm i możliwości realizacji kariery zawodowej - tłumaczy Pisarek.

Czytaj też: Padają na swoich biurkach jak muchy. Epidemia pracoholizmu w Chinach coraz groźniejsza

Na trzecim miejscu wśród polskich studentów kierunków ekonomicznych znalazł się sektor oprogramowania i usług informatycznych, który wyprzedził w tym roku audyt i księgowość. Na miejscu piątym uplasował się transport i logistyka, a na szóstym handel detaliczny. Kolejne miejsca należą do sektora ubezpieczeniowego oraz branży elektroniki i AGD.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.