Bankowe fuzje to bankowe zwolnienia

W Polsce działa obecnie 41 banków – oznacza to, że w ciągu ostatnich lat zniknęło z polskiego rynku 8 banków. Liczba graczy w sektorze bankowym zmniejsza się po części w wyniku konsolidacji. Czy również z tego powodu bankowcy muszą przygotowywać się na utratę pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bankowe fuzje to bankowe zwolnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

16 sty 2014 6:15


- W ostatnich latach rynek fuzji i przejęć w sektorze bankowym w Polsce był bardzo aktywny. Przedmiotem transakcji były zarówno przedmioty z pierwszej dziesiątki banków, jak: BZ WBK, Kredyt Bank, Polbank czy Nordea jak też podmioty małe i średnie, m.in.: Allianz Bank, FM Bank i PBP, DnB Nord - mówi Łukasz Sikora, menedżer w dziale Doradztwa Transakcyjnego EY. - Łączna szacowana zagregowana wartość fuzji i przejęć przekroczyła tylko w ostatnich dwóch latach 15 mld zł - dodaje.

Zatrudnieni w sektorze bankowym pracownicy, których dotyczą fuzje, muszą liczyć się z utratą pracy. Kiedy w 2007 r. Pekao przejmował BPH, pracę straciło 2,5 tys. osób. Przejęcie w 2010 r. BZ WBK przez Santandera zakończyło się likwidacją 500 etatów. Wchłonięcie przez Getin Bank DnB Nord - 650 wypowiedzeń, a połączenie banków Raiffeisen i Polbank (dziś Raiffeisen Polbank) skutkuje zwolnieniem 800 osób.
Procesy restrukturyzacji w Raiffeisen - dotyczące 12 proc. załogi zatrudnionej głównie w segmencie detalicznym oraz częściowo w centralach obu banków - wciąż trwają. Pod koniec 2015 r. bank chce osiągnąć zatrudnienie na poziomie 6 tys. pracowników.

Z danych KNF wynika, że tylko od końca listopada 2011 r. do końca listopada 2013 r., liczba pracowników sektora bankowego zmniejszyła się o ponad 2,6 tys. Co dalej?

- Na pewno istotne dla rynku będą najbliższe spodziewane decyzje KNF w sprawie przejęcia aktywów Nordea przez PKO BP oraz BGŻ przez BNP Paribas - mówi Łukasz Sikora.

Maciej Wyszoczarski, dyrektor Departamentu Sieci PKO BP, największego banku w Polsce, który liczy 1130 oddziałów i 1074 agencje zapowiada zwiększenie sieci w związku z konsolidacją z bankiem Nordea. Nie musi to jednak oznaczać również wzrostu nowych miejsc pracy.

- Na pewno odnotowywany będzie wzrost efektywności pracowników w sektorze bankowym, a zmiany w strukturze zatrudnienia będą spowodowane rozwojem innych kanałów sprzedażowych z jednej strony, a z drugiej strony, to dyscyplina kosztowa będzie wyznaczać poziom outsourcingu i zatrudnienia pracowników w banku - mówi.

Według ekspertów procesy fuzji i konsolidacji w sektorze bankowym zwykle związane są z elementem restrukturyzacji zatrudnienia, jednak jej przyczyn nie można doszukiwać się tylko w zjawisku dublowania struktur i stanowisk pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.