×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bańka pękła. Koniec ze wzrostami na rynku pracy

  • KDS
  • 13 cze 2022 13:00

To koniec 14-miesięcznej serii, w której liczba ofert stale przyrastała. Jak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton oraz Element, w maju 2022 roku pracodawcy opublikowali w sieci 294 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli o 3 proc. mniej niż przed rokiem.

Bańka pękła. Koniec ze wzrostami na rynku pracy
(fot. Unsplash/Jason Goodman)
REKLAMA
  • Wyniki najnowszego raportu przygotowanego przez system rekrutacyjny Element dla Grant Thornton nie pozostawiają złudzeń. Maj przyniósł ochłodzenie na rynku pracy w Polsce.
  • Pracodawcy opublikowali w sieci 294 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli o 3 proc. mniej niż przed rokiem. Oznacza to koniec 14-miesięcznej serii, w której liczba ofert stale przyrastała.
  • Jeszcze szybciej spada liczba aktywnych ofert pracy, a więc tych opublikowanych wcześniej, ale nadal aktywnych na koniec miesiąca. W maju skurczyła się o blisko 60 tys. (z 653 tys. do 594 tys.).

Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element przygotowanych dla Grant Thornton, w maju 2022 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali 294,3 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To spadek o 3 proc. w stosunku do maja 2021 roku (kiedy pojawiło się 303,4 tys. ofert pracy). Jest to pierwszy spadek liczby nowych ofert pracy rok do roku od 14 miesięcy. Liczba ofert pracy była też o 40 tys. niższa niż w maju 2019 roku.

Źródło: Grant Thornton i Element
Źródło: Grant Thornton i Element

Autorzy raportu zauważają, że aktualny wynik jest również niższy o 14 tys. od wyniku zanotowanego w kwietniu 2022 roku, co jest o tyle niepokojące, że zwykle w maju jest więcej miejsc pracy niż w kwietniu, ponieważ nasilają się rekrutacje do prac sezonowych, np. w rolnictwie, turystyce, budownictwie czy gastronomii. Wyhamowanie może więc być efektem z jednej strony wyhamowywania gospodarczego (spowodowanego rosnącą inflacją podnoszącą koszty funkcjonowania firm), ale też faktu, że coraz więcej uchodźców z Ukrainy podejmuje w Polsce pracę, co w naturalny sposób ogranicza liczbę ofert pracy.

- Polski rynek pracy nadal jest bardzo silny. Opublikowane w maju 295 tys. ofert pracy to na tle historycznym bardzo wysoki wynik, który pokazuje, że pracodawcy wciąż masowo tworzą nowe miejsca pracy. Nie da się jednak ukryć, że szczyt koniunktury mamy już za sobą. Wyhamowanie przyrostu nowych ofert pracy zaczyna być coraz bardziej widoczne i wygląda na trwałą tendencję, a nie chwilowy wypadek przy pracy - komentuje wyniki najnowszego odczytu cytowana w raporcie Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bańka pękła. Koniec ze wzrostami na rynku pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA