Firmy coraz częściej decydują się na zatrudnienie cudzoziemców, robi to już niemal 40 proc. przedsiębiorców, a blisko 60 proc. to planuje - wynika z badania Business Centre Club oraz Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM).

• Coraz więcej pracodawców w związku z rozwojem chce delegować cudzoziemców za granicę, szczególnie do Niemiec.
• Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie niektórych branż takich jak np. przetwórstwo owocowo-warzywne, budownictwo czy gastronomia, bez korzystania z pracy cudzoziemców.
Według badaczy, głównym powodem, dla którego pracodawcy decydują się na zatrudnienie pracownika zza granicy, jest brak polskich pracowników o wymaganych kwalifikacjach. Wskazuje na to 88 proc. ankietowanych. 41 proc. respondentów zatrudnia cudzoziemca, ponieważ pracuje on efektywniej. 23,5 proc. przedsiębiorców uważa, że różnorodność w kwestii zatrudnienia sprzyja rozwojowi biznesu. 18 proc. ankietowanych wskazało, że zatrudnienie osoby z zagranicy jest tańsze.
Badani przedsiębiorcy ocenili, że główne trudności związane z zatrudnianiem cudzoziemców to: skomplikowane procedury, znalezienie odpowiedniego pracownika oraz wydłużający się czas oczekiwania na dokumenty, które uniemożliwiają pracownikowi z zagranicy podjąć pracę.
"Niektórzy przedsiębiorcy mogą w takiej sytuacji decydować się na zatrudnianie migrantów w szarej strefie, co z jednej strony zwiększa podatność migrantów na wykorzystanie, z drugiej ma negatywny wpływ na konkurencyjność. Badania przeprowadzone na zlecenie IOM wśród migrantów z Ukrainy wykazały, że co piąty z nich pracuje bez umowy, a 22 proc. padło ofiarą wykorzystania. Konieczne jest zatem podjęcie działań, przez właściwe resorty rządowe, mających na celu usprawnienie procedur oraz skrócenie czasu oczekiwania na dokumenty" - oceniła w badaniu dyrektor biura Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji w Warszawie Anna Rostocka.
Z kolei ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Joanna Torbe zwróciła uwagę w badaniu, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie niektórych branż takich jak np. przetwórstwo owocowo-warzywne, budownictwo czy gastronomia, bez korzystania z pracy cudzoziemców. "Co więcej można prognozować, że w przyszłości lista branż, które będą w coraz większym stopniu rekrutować pracowników z zagranicy, będzie się stale zwiększać" - podkreśliła.

KOMENTARZE (0)