PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Automatyzacja wywróci rynek pracy do góry nogami. Te kompetencje będą poszukiwane

  • Justyna Koc
    jk
  • 24 kwi 2018 14:05

Automatyzacja nie jest zagrożeniem dla pracowników pod warunkiem, że posiadają odpowiednie kompetencje  - takie wnioski płyną z raportu „Rewolucja Umiejętności 2.0”, opublikowanym przez ManpowerGroup.

Automatyzacja wywróci rynek pracy do góry nogami. Te kompetencje będą poszukiwane
Adobe Stock
REKLAMA
  • W wyniku automatyzacji aż 86 proc. pracodawców planuje utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch lat.
  • Spadku liczby zatrudnionych spodziewa się 10 proc. przedsiębiorstw.
  • Automatyzacja może być korzystna dla osób poszukujących pracy pod warunkiem, że dysponują odpowiednimi umiejętnościami.
  • To przede wszystkim kompetencje miękkie połączone z kwalifikacjami z obszaru IT lub obsługi klienta.

W ciągu najbliższych dwóch lat, w wyniku automatyzacji największy wzrost liczby etatów będzie dotyczył stanowisk związanych z IT. Wśród badanych firm 9 proc. deklaruje wzrost zatrudnienia w tych działach, podczas gdy jedynie 1 proc. spodziewa się redukcji liczby zatrudnionych.

Pozytywne zmiany w wyniku automatyzacji czekają stanowiska związane z obsługą klienta (10 proc. firm prognozuje wzrost liczby etatów vs. 5 proc. spadek) oraz produkcją (28 proc. vs. 25 proc.). Po drugiej stronie są role związane z administracją i biurem (8 proc. vs. 17 proc.), finansami i księgowością (1 proc. vs. 5 proc.) oraz działy HR (2 proc. vs. 6 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Źródło: ManpowerGroup
Źródło: ManpowerGroup

- Umiejętności, które w danym momencie są pożądane na rynku pracy zmieniają się na tyle dynamicznie, że firmy nie wiedzą, jakich kompetencji będą potrzebować w ciągu najbliższego 1,5 roku - komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna w ManpowerGroup.

- Pracodawcy nie mają już pewności, czy na rynku pracy uda im się znaleźć kandydatów z pożądanymi cechami, dlatego potrzeba ludzi, których charakteryzuje zdolność uczenia się oraz chęć i możliwość ciągłego doskonalenia umiejętności. W dzisiejszym świecie w zatrudnianiu mniej istotne jest to, co pracownik wie. Znacznie ważniejsze jest to, czego może się nauczyć. Odpowiedzią na problemy pracodawców może być budowanie w firmie kultury wspierającej ciągłe doskonalenie umiejętności i dzielenie się wiedzą a także wewnętrzne programy wspierające podnoszenie kwalifikacji. Innym rozwiązaniem jest przeszkolenie, a następnie przeniesienie pracowników z branż schyłkowych do sektorów, które odnotowują tendencję wzrostową - dodaje.

Umiejętność współpracy i rozwiązywania problemów

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Automatyzacja wywróci rynek pracy do góry nogami. Te kompetencje będą poszukiwane

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA