×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Automatyzacja i robotyzacja: Które zawody są zagrożone przez roboty?

Urzędnik, agent ubezpieczeniowy, księgowy, bibliotekarz czy recepcjonista - tych pracowników w ciągu najbliższych lat mogą zastąpić roboty. Zautomatyzowane mogą zostać również prace biurowe czy niektóre zajęcia z zakresu logistyki i transportu oraz handel.

Automatyzacja i robotyzacja: Które zawody są zagrożone przez roboty?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Automatyzacja wywróci rynek pracy do góry nogami.

• Wykonawcy aż 40 proc. zawodów mogą w ciągu najbliższych 25 lat zostać zastąpieni przez maszyny.

• Większa obecność robotów w znacznym stopniu wpłynie także na sam charakter pracy.

Aż 40 proc. pracowników w ciągu najbliższych 25 lat może zostać zastąpionych przez roboty - wynika z raportu "Aktywni+ Przyszłość rynku pracy". Jak dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości?

Umowy o pracę staną się przeżytkiem?

- W nadchodzących latach rynek pracy będzie coraz szybciej się zmieniał […]. Do lamusa odejdą etaty i umowy o pracę. Będziemy pracować bardziej projektowo, szukać zleceń u różnych pracodawców i działać wspólnie na platformach crowdworkingowych, na których będziemy się dzielić projektami. Ale to stworzy również nowe możliwości, ponieważ automatyzacja – tak jak wiele osób oczekuje – sprawi, że będziemy mieć więcej czasu wolnego - mówi Katarzyna Merska, koordynator ds. komunikacji w Gumtree.pl.

Zawody bez przyszłości

Najbardziej zagrożone zniknięciem z powodu automatyzacji są zawody niewymagające dużej kreatywności i wysokich kwalifikacji, polegające na rutynowym wykonywaniu określonych czynności. Dotyczy to między innymi prostych prac biurowych czy niektórych zajęć z zakresu logistyki i transportu.

Najbardziej zagrożone zniknięciem z powodu automatyzacji są zawody niewymagające dużej kreatywności i wysokich kwalifikacji (Katarzyna Merska, fot.infowire.pl
Najbardziej zagrożone zniknięciem z powodu automatyzacji są zawody niewymagające dużej kreatywności i wysokich kwalifikacji (Katarzyna Merska, fot.infowire.pl

Coraz więcej maszyn będzie pojawiało się także w handlu. Już teraz w wielu sklepach widzimy kasy samoobsługowe i fakturomaty. Wkrótce niepotrzebni staną się też prawdopodobnie sprzedawcy telefoniczni, handel przenosi się bowiem do internetu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Automatyzacja i robotyzacja: Które zawody są zagrożone przez roboty?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA