Pracodawcy walczą o uwagę przyszłych kandydatów na różne sposoby. Którym pracodawcom się to udaje i zasługują na uznanie w oczach studentów? Jakie mają oczekiwania studenci wobec przyszłych pracodawców? Ile chcieliby zarabiać w pierwszej pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania poznaliśmy podczas Gali Universum Awards 2018, w czasie której pracodawcom uznanym przez studentów za najlepszych zostały wręczone wyróżnienia.
Badanie Universum Talent Survey, przeprowadzane przez Universum Global, to największe na świecie tego rodzaju przedsięwzięcie, w którym bierze udział ponad 1,5 miliona studentów i młodych profesjonalistów z ponad 60 krajów. W Polsce w tegorocznej edycji badania udział wzięło ponad 17,5 tysiąca studentów z 71 polskich uczelni wyższych, studiujących na 112 kierunkach.
Na podstawie głosów polskich studentów powstały rankingi Universum Polish Most Attractive Employers 2018, prezentujące preferencje studentów kierunków biznesowych, inżynieryjnych, informatycznych, medycznych, nauk ścisłych, humanistycznych oraz prawniczych.
Studenci wśród najważniejszych czynników decydujących o wyborze pracodawcy wskazali: przyszłe wysokie zarobki (74 proc. wskazań), dobre perspektywy kariery (67 proc.), szkolenia i możliwości rozwoju (60 proc.), bezpieczeństwo zatrudnienia (57 proc.) oraz szacunek dla pracowników (55 proc.).
Co ciekawe, pierwsze dwa czynniki są takie same dla studentów wszystkich kierunków, natomiast dla przyszłych prawników ważniejsze jest bezpieczeństwo zatrudnienia niż możliwości rozwoju - wskazane na trzecim miejscu przez studentów kierunków biznesowych, IT i inżynieryjnych.
Nie będzie również zaskoczeniem, że prestiż jakim się cieszy potencjalny pracodawca ma znaczenie dla przyszłych prawników (5. miejsce wśród najważniejszych czynników), natomiast nie jest tak istotny dla studentów pozostałych kierunków. Z kolei na innowacyjność firmy zwracają uwagę studenci kierunków inżynieryjnych (5. miejsce) i informatycznych (6. miejsce).
Poniżej prezentujemy laureatów pierwszych 30 miejsc w poszczególnych kategoriach:
Budimex lepszy od światowych gigantów
Budimex zajął drugie miejsce w kategorii „Inżynieria”, plasując się tuż za Audi i przed takimi firmami jak Google, Microsoft, Rolls-Royce, IKEA, czy Samsung Electronics Polska. Uczestnicy, których zadaniem było wskazanie zwycięzców w plebiscycie, brali pod uwagę kilka kategorii. Dla większości najważniejsza była wysokość zarobków (74 proc.) oraz możliwość zrobienia kariery (67 proc.).
Młodzi ludzie zwracali też uwagę na organizowane przez firmy szkolenia i perspektywy rozwoju (60 proc.). Dodatkowo istotnym wskaźnikiem było bezpieczeństwo zatrudnienia (57 proc.) oraz szacunek dla pracowników (55 proc.).
Czytaj też: Które firmy i zespoły najlepiej dbają o employer branding? Oto wyniki konkursu
Dla studentów kierunków inżynieryjnych ważnym kryterium była także innowacyjność. Ponad połowa z nich chciałaby również zostać ekspertami w swojej dziedzinie. Mniejsze natomiast znaczenie ma dla nich możliwość awansowania na lidera zespołu (19 proc.).
– To wyróżnienie jest dla nas kolejnym potwierdzeniem, że jesteśmy firmą, z którą warto związać swoją przyszłość, a nasza polityka wobec obecnych oraz przyszłych pracowników jest uznawana za wartościową i pozytywnie odbierana – mówi Cezary Mączka, członek zarządu, dyrektor pionu zarządzania zasobami ludzkimi w Budimeksie. – Regularnie organizujemy dla naszego zespołu szkolenia branżowe, wzbogacone wiedzą techniczną, ale też rozwijające umiejętności miękkie. Inwestowanie w rozwój umiejętności i kompetencji pracowników to jeden z głównych celów prowadzonej przez nas polityki personalnej. Zapewniamy realne szanse awansu, samorealizacji i rozwoju zawodowego. Przede wszystkim jednak dbamy o rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo naszej kadry.
Aktywnie w poszukiwaniu najlepszych
W Budimeksie przestrzegany jest również specjalnie stworzony kodeks etyki, który określa standardy postępowania w relacjach z pracownikami, inwestorami i klientami. Ważne miejsce zajmują w nim takie wartości jak etyka, współpraca, odpowiedzialność i ambicja we wszystkich tych obszarach.
Firma aktywnie poszukuje także osób, które chcą dołączyć do jej zespołu. Szeroki zakres działalności sprawia, że regularnie zatrudnia specjalistów z różnych dziedzin, m.in. inżynierów, projektantów, majstrów, kierowników robót i kontraktów, ale też cieśli, zbrojarzy, brukarzy, tynkarzy.
Czytaj też: Wraca moda na kolej. PLK, Track Tec, Budimex i Strabag stworzą programy nauczania
– Jednym z naszych czołowych projektów rekrutacyjnych jest Akademia Budimex skierowana do studentów budownictwa kubaturowego, drogowego, mostowego, kolejowego, hydrotechnicznego, inżynierii środowiska oraz energetyki. W jej ramach obywały się, np. spotkania z naszymi ekspertami, którzy dzielili się swoim doświadczeniem i przybliżali innowacyjne rozwiązania w inżynierii lądowej, komunikacyjnej, energetyce – dodaje Cezary Mączka. – Wykorzystywaliśmy też grę online, która była symulacją zdarzeń, jakie mogą się wydarzyć na budowie. Najlepsi uczestnicy akademii mogą u nas wygrać praktyki letnie lub zawodowe.
Budimex prowadzi też serwis korporacyjny oraz profil na Facebooku, gdzie aplikanci mogą zadać pytanie za pośrednictwem Messengera. Specjaliści od HR poszukują kandydatów na LinkedInie, współpracują też z agencjami.
To już kolejna nagroda dla firmy w obszarze human resources. Wcześniej była wyróżniana tytułami Pracodawca Roku w Budownictwie, czy Lider Branży w Kategorii Budownictwo. Spółka znalazła się również w czołówce rankingu Idealny Pracodawca, Firma dla inżyniera, czy Solidny Pracodawca Roku Branży Budowlanej.
Firmy w ocenie menedżerów
Przypomnijmy, że najlepszych pracodawców wyłaniają też menadżerowie i specjaliści w corocznym badaniu organizowanym przez firmę Antal. W czerwcowym badaniu najlepszymi pracodawcami okazali się: Bank Zachodni WBK, Swarovski, Deloitte, PKN Orlen, Bayer, Coca Cola HBC Polska, IKEA, Amazon, Google, CMS Cameron McKenna, Skanska, Volkswagen Poznań, ABB, DHL Supply Chain i Aviva.
Czytaj też: Oto najbardziej pożądani pracodawcy według rankingu firmy Antal
Specjaliści i menedżerowie wytypowali najbardziej pożądanych pracodawców w 15 kategoriach branżowych: bankowość, SSC/BPO, doradztwo, energetyka, paliwa, wydobycie, firmy farmaceutyczne, FMCG, handel detaliczny, Internet, nowe media e-commerce, IT i telekomunikacja, kancelarie prawne, motoryzacja, nieruchomości i branża budowlana, produkcja, transport, spedycja i logistyka, ubezpieczenia. W corocznym badaniu Antal, w pytaniu o najbardziej pożądanego pracodawcę respondenci mogą wskazać dowolną organizację działającą na polskim rynku. To znaczy, że zwycięzcy należą do tzw. top of mind w świadomości specjalistów i menedżerów, czyli zostali wybrani spontanicznie i bez dodatkowych sugestii.
KOMENTARZE (3)