PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Marta Florczak, Auchan: Zmieniłam branżę po ponad 20 latach i bardzo doceniam tę zmianę

- Auchan znajduje się w fazie transformacji. Praca w pewnych zawodach się zmienia, przykładem mogą być tu kasy. Dziś rolą kasjera może być także asystowanie klientowi przy kasie automatycznej czy tankomacie i pomoc w chwilach, gdy klient potrzebuje wsparcia lub ma pytanie. Rola innych zawodów zostaje ograniczona z uwagi na technologię lub zmiany procesów. Z drugiej strony są zawody, które rozwijają się w szybkim tempie, bo wymusza to postęp technologiczny i zmieniające się preferencje zakupowe klientów - mówi Marta Florczak, dyrektor zasobów ludzkich w Auchan Retail Polska.

Marta Florczak, Auchan: Zmieniłam branżę po ponad 20 latach i bardzo doceniam tę zmianę
Marta Florczak, dyrektor zasobów ludzkich w Auchan Retail Polska (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Marta Florczak zmieniła branżę po 20 latach - przeszła z firmy budowlanej Lafarge do sieci handlowej Auchan.
  • Jak przyznaje, wyzwań jest sporo: pandemia i kryzys z nią związany, bezpieczeństwo pracowników, powrót do biur, integracja zespołu.
  • Auchan jest również w fazie transformacji zawodów. Tworzone są nowe stanowiska, pojawiają się nowe potrzeby.

W marcu 2020 r. została pani dyrektorem pionu HR w Auchan. To niełatwy czas na zmianę pracy. Nie miała pani obaw?

Marta Florczak, dyrektor zasobów ludzkich w Auchan Retail Polska: - Pracę w Auchan rozpoczęłam w marcu 2020 r., gdy zaczynała się pierwsza fala pandemii. Był to niespokojny okres, ale takiej sytuacji nie można było przewidzieć. Tym bardziej moje wdrożenie było dynamiczne i “on the job”. Nie, nie miałam żadnych obaw. Do Auchan przyszłam z firmy Lafarge, w której zajmowałam się sprzedażą cementu, z innej branży. Byłam bardziej zainteresowana nową branżą i nowym kontekstem działania.

Pierwsze miesiące pracy pozwoliły mi dobrze poznać firmę, mogłam jeszcze odbyć kilka szkoleń w sklepach, spotkać się na żywo z ekipą, poznać ludzi. Gdy rozpoczął się lockdown, musieliśmy przejść na pracę zdalną tam, gdzie było to możliwe i przede wszystkim wprowadzić wszystkie zasady reżimu sanitarnego, aby chronić pracowników i klientów. Tak pracujemy do dzisiaj, bardzo dbamy o bezpieczeństwo i zdrowie naszych zespołów, co zostało przez nich zauważone i docenione w wewnętrznej ankiecie satysfakcji.

Jak już pani wspomniała, wcześniej zarządzała pani działem personalnym w spółce z branży budowlanej. Zmiana sektora ma znaczenie? Jakie są różnice w obszarze HR?

- Zmieniłam branżę po ponad 20 latach i bardzo doceniam tę zmianę. Niemniej, obie firmy mają francuskie korzenie, więc w obszarze HR zmiany są, ale nie są aż tak wielkie. To, co mnie ujęło w organizacji Auchan, to przede wszystkim bardzo silne wartości, które są widoczne w zarządzaniu. Kultura organizacyjna w Auchan nakierowana jest na człowieka, bliskość, wszyscy mówimy sobie po imieniu - od pracownika po dyrektora generalnego, manager pracuje blisko pracowników, na każdym kroku podkreślamy, aby słuchać pracowników, gdyż to oni są najbliżej klienta.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Marta Florczak, Auchan: Zmieniłam branżę po ponad 20 latach i bardzo doceniam tę zmianę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA