PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Andrzej Kubisiak: Sytuacja na rynku pracy zaczyna się stabilizować

Sytuacja na rynku pracy zaczyna się stabilizować. Pierwsze trzy kwartały bieżącego roku nadal były okresem tworzenia bardzo wielu miejsc pracy przy rekordowo niskich wskazaniach bezrobocia. Przez pierwsze 9 miesięcy powstało ponad 560 tysięcy nowych etatów, co jest wynikiem o 5,5 proc. niższym niż przed rokiem. Należy jednak pamiętać, że to właśnie ubiegły rok był rekordowy dla popytu na polskim rynku pracy - ocenia dane GUS o popycie na pracę ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.

  • Autor: PAP/AT
  • 10 gru 2019 12:15
Andrzej Kubisiak: Sytuacja na rynku pracy zaczyna się stabilizować
Andrzej Kubisiak (fot. Work Service)
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że w końcu III kwartału 2019 r. było w Polsce 148,6 tys. wolnych miejsc pracy, ich liczba spadła o 3,2 tys., tj. o 2,1 proc. wobec drugiego kwartału. W III kwartale 2019 r. było o 9,6 proc. mniej nowych miejsc pracy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zlikwidowano o 0,4 proc. więcej miejsc pracy niż w poprzednim kwartale oraz o 1,9 proc. więcej niż w III kwartale 2018 r.

"Sytuacja na rynku pracy zaczyna się powoli stabilizować. Pierwsze trzy kwartały bieżącego roku nadal były okresem tworzenia bardzo wielu miejsc pracy przy rekordowo niskich wskazaniach bezrobocia. Przez pierwsze 9 miesięcy powstało ponad 560 tysięcy nowych etatów, co jest wynikiem o 5,5 proc. niższym niż przed rokiem. Należy jednak pamiętać, że to właśnie ubiegły rok był rekordowy dla popytu na polskim rynku pracy" - komentuje Kubisiak.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według eksperta zeszłoroczne rekordy stymulował wzrost gospodarczy, którego dynamika przekraczała wówczas 5 proc. Porównując obecne dane do analogicznego okresu w 2017 roku widać wzrost liczby nowych miejsc pracy o 1,6 proc. - zauważył przedstawiciel PIE.

Zwrócił uwagę, że liczba wakatów w Polsce w III kwartale br. w wysokości 148,6 tys. oznacza spadek o 5,4 proc. rok do roku. Wskazał, że napięcia na rynku pracy maleją wraz ze stygnącym popytem.

"Oczywiście nadal możemy wyróżnić cztery gałęzie gospodarki, które odczuwają najsilniej deficyty kadrowe. W przemyśle, budownictwie, handlu i logistyce skumulowanych jest obecnie niemal 63 proc. wszystkich wakatów. Największe trudności rekrutacyjne doświadczane są w dużych firmach, z których ponad 45 proc. deklaruje nieobsadzone miejsca pracy. Największe niedobory kadrowe występują wśród robotników, operatorów maszyn i prac prostych. To właśnie te profesje odpowiadają za 49,5 proc. wszystkich wakatów w Polsce" - dodał Kubisiak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Andrzej Kubisiak: Sytuacja na rynku pracy zaczyna się stabilizować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA