Analiza grafologiczna sposobem na udaną rekrutację?

Wspiera zarządzanie zespołem i rozwojem osobistym. W jakich jeszcze obszarach analiza grafologiczna może okazać się skuteczna i dlaczego naprawdę warto ją poznać?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Analiza grafologiczna sposobem na udaną rekrutację?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 lis 2015 12:20


Analiza grafologiczna znalazła swoje miejsce w branży HR, także w procesach rekrutacyjnych. W Szwajcarii korzysta z niej 11 proc. firm. Daje możliwość określenia predyspozycji kandydata do zajmowania określonego stanowiska pracy.

- Graphological Competence Profile Method to wielowymiarowy profil osobowości i stylu zachowania. Daje możliwość skutecznego profilowania kompetencji oraz sprawdzenia w perspektywie zatrudnienia, czy dana osoba jest dopasowana do profilu stanowiska pracy – tłumaczy dr Zuzanna Górska, autorka GCP Method.

- Dzięki badaniu grafologicznemu można opisać styl funkcjonowania danej osoby i wyłonić jej silne oraz słabe strony. W przypadku rekrutacji na stanowiska kierownicze ważne jest, aby kandydaci posiadali cechy lidera oraz nie bali się podejmować odważnych i odpowiedzialnych decyzji. Analiza grafologiczna dostarcza informacji w tym zakresie i wspiera podejmowanie dobrych decyzji w obszarze zatrudnienia – wyjaśnia dr Górska.

Komunikacja z innymi jest niezwykle ważna w kontekście wielu zawodów, począwszy od przedstawiciela handlowego, do menadżera danego działu. Osoby, które potrafią zadbać o porozumiewanie się z drugim człowiekiem mają szansę odnieść niemałe sukcesy na polu sprzedaży. Dodatkowo z łatwością delegują zadania i współpracują ze swoim zespołem, kierując jego pracą.

Co ukrywa pismo?

Po przeprowadzeniu analizy grafologicznej otrzymujemy raport, w którym cechy pogrupowane są w cztery obszary (moduły): styl funkcjonowania, komunikacja i współpraca z innymi, emocjonalność i motywacja oraz styl przywództwa. Informacja zwrotna jest niezwykle cenną wskazówką dla rekruterów i właścicieli firm.

Pracodawca, który staje przed zadaniem zatrudnienia nowej osoby może sprawdzić, np. w jaki sposób dana osoba funkcjonuje, jak reaguje na zmiany, czy podejmuje decyzje pochopnie, czy po namyśle, a także w jaki sposób będzie komunikować się z innymi lub jak zachowa się w sytuacji konfliktowej. Tego typu aspekty są bardzo ważne, ponieważ wpływają na pracę całego zespołu, a w konsekwencji przekładają się na wyniki i sukces firmy.

Nie ma miejsca na kłamstwa

Istotne jest to, że podczas badania grafologicznego praktycznie nie ma możliwości oszukiwania i podjęcia próby kreowania swojej osoby. Dlaczego? To proste – dana osoba nie zna kryteriów oceny i nie wie, w jaki sposób powinna pisać, aby wynik był dla niej satysfakcjonujący.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.