Amerykańska firma chce zatrudnić ok. 500 osób

Amerykańska firma Epam Systems w otwieranym biurze w Gdańsku planuje zatrudnić ok. 500 osób w ciągu 4-5 lat. Wybór Trójmiasta firma tłumaczy m.in. dostępnością wykwalifikowanej kadry oraz obecnością w aglomeracji wielu firm z branży informatycznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Amerykańska firma chce zatrudnić ok. 500 osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 maj 2014 16:03


Jak poinformowała w środę Agencja Rozwoju Pomorza SA, Epam Systems ma swoje oddziały we Wrocławiu i w Krakowie, w których zatrudnia ponad 100 osób. Biuro w Gdańsku ma być uruchomione w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

W gdańskim biurze mają powstawać technologie informatyczne dla klientów z USA i Kanady, z Wielkiej Brytanii i Europy Zachodniej. Dyrektor zarządzający Epam Systems w Polsce Przemysław Fedyczkowski poinformował, że firma planuje zatrudnić m.in. programistów Java i Java Script oraz specjalistów z zakresu baz danych, analityków biznesowych i testerów. Do końca roku 2014 planowane jest zatrudnienie ponad 100 osób. Podkreślił, że "długofalowy plan zakłada zatrudnienie w biurze w Gdańsku ponad 500 pracowników w ciągu 4-5 lat".

Do klientów Epam należą m.in.: Thomson Reuters, UBS, Microsoft, Oracle, Expedia, Coca-Cola, SAP czy Barclays Capital.

Cytowany w komunikacie marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk powiedział, że "wybór Pomorza przez kolejną firmę z branży ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne - PAP) świadczy o tym, iż region ten staje się najważniejszym centrum wysokich technologii w północnej Polsce". Jego zdaniem to efekt m.in. dostosowywania profilu kształcenia na uczelniach wyższych do potrzeb rynku pracy, wspierania młodych firm oraz dobrze działającego w regionie systemu obsługi inwestorów zagranicznych.

"Przy obecnie dużej konkurencji w pozyskiwaniu inwestycji profesjonalna obsługa zagranicznych firm ma często kluczowe znaczenie" - wskazał.

Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu władz Gdańska, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego InvestGDA oraz Agencji Rozwoju Pomorza, współpracujących w ramach regionalnej inicjatywy Invest in Pomerania; w oparciu o zasadę non-profit pomaga ona inwestorom zagranicznym realizować projekty na Pomorzu.

Dyrektor Invest In Pomerania Marcin Piątkowski powiedział, że w tym roku swoje biura w Trójmieście otwierają głównie firmy z sektora ICT. Inwestycja Epam Systems jest ósmą ogłaszaną w 2014 roku. Przyznał, że generalnie w Polsce jest pewien problem ze specjalistami z branży IT, natomiast w Trójmieście w porównaniu z innymi miastami sytuacja nie jest zła. W Trójmieście - jak mówił - swoje biura otworzyły bardzo różnorodne firmy, które potrzebują specjalistów z różnych dziedzin i nie będą ze sobą konkurować w rekrutacji pracowników.

Działająca od 1993 roku firma Epam Systems zajmuje się dostarczaniem rozwiązań w zakresie inżynierii oprogramowania w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Zatrudnia ok. 11 tys. osób, głównie informatyków, w biurach m.in. w USA, Kanadzie, Szwajcarii, Niemczech, Singapurze, na Białorusi, Ukrainie, w Polsce, Hong Kongu oraz w Australii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ereal 2014-05-28 11:04:00

W następstwie utworzenia przez wielkie koncerny zagraniczne 1 etatu, tracą pracę 2-3 osoby z małych przedsiębiorstw. Gdzie wsparcie dla małych polskich firm? Gdzie prawdziwe statystyki dotyczące wpływu obcego kapitału na FAKTYCZNY poziom bezrobocia i upadek polskich przedsiębiorstw?

TLu 2014-05-21 16:31:34

Co to znaczy pomoc inwestorom zagranicznym? Oni tacy biedni, że nie mają z czego inwestować? To wygląda na zalegalizowaną korupcję. To łamanie reguł rynku. Dlaczego nie ma równych praw dla wszystkich? Dlaczego inwestorzy zagraniczni mają preferencje, a krajowi nie? Gdzie jest CBA?