Amazon szykuje siły na święta. W Stanach zatrudnił już 25 tys. osób. A w Polsce?

Przygotowania do sezonu przedświątecznych zakupów w Stanach Zjednoczonych Amazon rozpoczął już w sierpniu. Od tamtej pory zwiększył zatrudnienie o 25 tys. osób. W Polsce też liczba pracowników w okresie przedświątecznym wzrośnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Amazon szykuje siły na święta. W Stanach zatrudnił już 25 tys. osób. A w Polsce?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

20 paź 2015 16:48


25 tys. to i tak niewiele w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy przed Bożym Narodzeniem Amazon stworzył 80 tys. sezonowych miejsc pracy. Tylko w Stanach Zjednoczonych korporacja zatrudnia na pełny etat ponad 90 tys. osób. Pracują one w ponad 50 centrach dystrybucji i 20 centrach logistycznych na terenie całego kraju.

W Polsce Amazon zatrudnia blisko 4 tys. osób

Do Polski amerykański koncern wprowadził się rok temu. Przez ostatnie dwanaście miesięcy zainwestował w trzech centrach logistycznych w naszym kraju (dwóch w Bielanach Wrocławskich i jednym w Sadach pod Poznaniem) ponad 1,5 mld złotych i stworzył ponad 3,8 stałych miejsc pracy.

Jednak również u nas w związku z zakupowym szałem przed świętami Bożego Narodzenia zatrudnienie wzrasta do blisko 12 tys. osób.

American dream?

Pracownicy mogą korzystać z bezpłatnego dowozu do pracy i z powrotem, a za symboliczną złotówkę dziennie mogą kupować posiłki serwowane w stołówce centrum logistycznego. Koncern chwali się również, że wszystkim pracownikom przysługuje ubezpieczenie na życie. Firma inwestuje też w rozwój kadry.

W ramach programu "Postaw na swój rozwój" pokrywa do 95 proc. kosztów kształcenia swoich pracowników, którzy uczestniczą w kursach i szkoleniach umożliwiających zdobycie umiejętności zawodowych, certyfikatów lub ukończenie szkoły – bez względu na to, czy cel nauki jest istotny dla rozwoju kariery w firmie, czy też nie.

Od września bieżącego roku ponad 1500 pracowników otrzymało możliwość wzięcia udziału w programie. Uczestnictwo w nim może trwać cztery lata. Przez ten czas Amazon przekazuje pracownikowi kwotę wynoszącą nawet 26 tys. złotych (6,5 tys. złotych rocznie), która jest przeznaczana na naukę oraz niezbędne podręczniki.

Po sierpniowej podwyżce pracownicy centrum w Bielanach Wrocławskich zarabiają 14 zł brutto za godzinę. Jednak praca w Amazonie nie należy do lekkich. Wielu pracowników skarży się na mordercze tempo pracy czy konieczność pokonywania dużych dystansów.

- Nie zgadzamy się z wciąż wzrastającymi normami i rosnącym obciążeniem pracą. Uważamy, że normy powinny być ustalane w oparciu o nasze realne możliwości, wynikające z przeciętnej wydajności i wytrzymałości. Przeciętnej, to znaczy takiej, jaką dysponuje większość pracowników, a nie najwydajniejsi i najbardziej z nas wytrzymali - alarmowali niedawno związkowcy ze związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza działającego w firmie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.