Aktywne mieszkanki wsi jednoczą siły

Kobietom mieszkającym w mieście łatwiej aktywizować się zawodowo. Nie znaczy to jednak, że mieszkanki wsi nie mają wystarczająco dużo siły i charyzmy, by robić karierę czy żyć aktywnie. Potrzebują jednak wsparcia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Aktywne mieszkanki wsi jednoczą siły

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

24 cze 2013 9:02


Zastanawiało się nad tym około 80 kobiet ze wszystkich regionów Polski na dwudniowej konferencji „Aktywność kobiet na obszarach wiejskich szansą na poprawę jakości życia", zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Na spotkaniu pojawiły się przedstawicielki samorządów większości polskich województw, członkinie zarządów województw, reprezentantki biznesu, mediów, edukacji i zdrowia. Patronat nad wydarzeniem objęła minister sportu i turystyki Joanna Mucha.

"Każdy głos w sprawie żywotnych interesów kobiet mieszkających na wsi jest wart nagłaśniania" - napisała w liście do uczestniczek prezydentowa Anna Komorowska.

Inicjatorka spotkania Barbara Kamińska, członek zarządu województwa opolskiego, wyraziła nadzieję, że na pierwszej edycji spotkania aktywnych mieszkanek wsi się nie skończy, a samo spotkanie stanie się okazją do wzajemnego poznania i kto wie - może nawet współpracy.

- Przede wszystkim musimy być w nieustannym kontakcie - mówiła podczas wydarzenia Aleksandra Gajewska, wicemarszałek województwa śląskiego. - Problemy muszą być rozpoznawane i definiowane na poziomie wsi, gminy, powiatu. Jestem przeciwna temu, żebyśmy próbowali wdrażać rozwiązania na poziomie województwa, nie wiedząc tak naprawdę, na jaką potrzebę mają one odpowiadać - tłumaczyła.

Kobiety zamieszkujące obszary wiejskie największe problemy - przy próbach prowadzenia własnego biznesu - mają z zagadnieniami prawnymi, nie znają przepisów prawa, nie wiedzą jak prowadzić księgowość. I pomoc na tym polu byłaby zdecydowanie przydatna - szczególnie dla młodych ludzi po szkołach zawodowych, którzy potrafią pracować, ale nie mają zielonego pojęcia, jak swoje umiejętności przekuć w biznes.

- Zdając sobie sprawę z tego problemu, proponujemy uczniom wszystkich szkół zawodowych z województwa opolskiego roczną opiekę prawną i księgową przy zakładaniu firmy - mówiła Hanna Franczak, wicedyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji.

- Załatwiamy również międzynarodowe praktyki. Mamy uczniów ze szkoły żeglugi śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, którzy odbywają miesięczne praktyki na statku. Zdobywają tym samym doświadczenie w różnych zawodach: kucharza czy mechanika. Musimy zatrzymywać młodych ludzi na Opolszczyźnie, a uda nam się tylko wtedy, kiedy stworzymy im godne warunki życia i perspektywy - wyjaśniała Franczak.

Do komunikacji między sobą zachęcała wszystkie uczestniczki konferencji Ewa Plucińska, założycielka i szefowa firmy EVIP.

- Rozmawiajcie ze sobą, wymieniajcie się doświadczeniami, korzystajcie z siły powiązań między ludźmi - zachęcała Plucińska. - Działam w różnych organizacjach i wiem, że od networkingu zaczyna się każdy biznes. Musicie zdać sobie z tego sprawę - mówiła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.