×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Aktywizacja niepełnosprawnych po polsku: sprzątaczka, ochroniarz

 • Autor: PAP/JP
 • 14 lut 2023 16:23

Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami należy niewątpliwie do zadań o szczególnym charakterze, bo praca jest dla nich nie tylko źródłem utrzymania, ale też daje możliwość integracji społecznej – odpowiedział RPO wiceszef MRiPS Paweł Wdówik.

Aktywizacja niepełnosprawnych po polsku: sprzątaczka, ochroniarz
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik (fot. PAP/Mateusz Marek)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Do RPO zwracają się osoby z niepełnosprawnościami, w tym mające wysokie kwalifikacje i znające języki obce.
 • Skarżą się, że nie mogą znaleźć odpowiedniego zatrudnienia, bo z uwagi na orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oferowane są im stanowiska pracy głównie w ochronie lub firmach sprzątających.
 • W skargach podkreślają także niewystarczające zaangażowanie służb zatrudnienia w podejmowanie działań zmierzających do znalezienia miejsc pracy i stanowisk odpowiadających umiejętnościom i aspiracjom tej grupy.

Jak wyjaśnił zastępca RPO, zarzuty te potwierdził raport Najwyższej Izby Kontroli "Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych przez powiatowe urzędy pracy". W związku z tym w grudniu ubiegłego roku zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk poprosił o stanowisko minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówki w odpowiedzi na pismo Trociuka wskazał, że aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych należy niewątpliwie do zadań o szczególnym charakterze.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Aktywizacja niepełnosprawnych po polsku: sprzątaczka, ochroniarz

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zbyszko 2023-03-06 18:32:34

  Zwłaszcza gdy się tak oszukuje niepełnosprawnych jak firma Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca , która nam od 10 lat nie płaci wynagrodzeń za pracę.

 • JK 2023-02-15 09:49:53

  temat bardzo skomplikowany. Firma wymaga pracy w nocy, osoba ze stopniem zazwyczaj w nocy nie może pracować... Miałem 3 osoby w dziale, praca trzyzmianowa. Zatrudniłem osobę, wyciągnęła mi stopień niepełnosprawności po dojściu do działu , co oznacza, że nie pracuje w nocy (a co, może! zwolnię ją za to?). Spowodowało to, że 2 osoby, które były już w dziale trochę się obraziły... jeden z pracowników skorzystał więc z uprawnień rodzicielskich i też odmówił pracy w nocy. Efekt? 3 pracownik złożył mi wypowiedzenie po paru tygodniach, bo nie będzie robić tylko nocek... Finalnie osoba niepełnosprawna i tak nie sprawdziła się w pracy, więcej jej nie było niż była. Nowa osoba awansowana, wypowiedzenie cofnięte, wszyscy robią na nocki... niestety, ale często stopień bywa narzędziem wymuszenia pewnych zmian na pracodawcy, na co nie zawsze jest możliwość. Zatrudnienie 4 osoby do działu u mnie nie wchodziło w grę.

 • Adam 2023-02-14 18:10:49

  Pracownik Ochrony powinien być osobą sprawną fizycznie , po zawale serca czy z inną dolegliwością , chorobą psychiczną . Na to są największe dopłaty z Peronu 🫤

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA