Aktywizacja długotrwale bezrobotnych: Agencje zatrudnienia boją się kar i rygorystycznych wymogów

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło 160 mln zł na współpracę sektora publicznego z prywatnym. Czy tym razem zainteresowanie ze strony agencji zatrudnienia jest większe niż podczas pilotażu?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Aktywizacja długotrwale bezrobotnych: Agencje zatrudnienia boją się kar i rygorystycznych wymogów

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

2 kwi 2015 6:07


Program pilotażowy „Partnerstwo dla pracy”, przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, który ruszył w 2013 r., objął trzy województwa: mazowieckie, dolnośląskie i podkarpackie. W ramach programu urzędy pracy współpracowały z agencjami zatrudnienia. Niestety wyniki pozostawiają wiele do życzenia.

Na Podkarpaciu program realizował Instytut Badawczo-Szkoleniowy z Olsztyna. Co prawda udało się znaleźć pracę dla 761 osób, jednak przez minimum trzy miesiące pracę zachowały zaledwie 72 osoby. Podobnie było w pozostałych województwach.

Na Mazowszu w ramach programu pracę podjęło 598 osób, czyli 60,8 proc. Natomiast drugi wskaźnik – utrzymanie w zatrudnieniu przez trzy miesiące – nie został osiągnięty. Pracę przez trzy miesiące utrzymało tylko 130 osób, czyli zaledwie 24,8 proc.

Projekt okazał się totalną klapą nie dlatego, że agencje zatrudnienia są kiepskie i nie potrafiły sobie poradzić. Wcześniej wieszano psy na nas i wmawiano nam, że nie potrafimy zaktywizować osób z grupy długotrwale bezrobotnych. Nikt nie wziął pod uwagę, że ludzie z tej grupy są oporni i nie chcą podejmować zatrudnienia – mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

W tym roku ministerstwo pracy chce przeznaczyć 160 mln zł na indywidualne programy aktywizacji bezrobotnych w ramach umów zawieranych z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Resort będzie płacił ok. 20 proc. wartości umowy za zdiagnozowanie bezrobotnego i ustalenie indywidualnego planu działań. Reszta wynagrodzenia będzie uzależniona od efektów, czyli od tego, czy agencjom uda się znaleźć uczestnikom programu zatrudnienie i utrzymać je przez pół roku (w pilotażu wystarczyło utrzymać pracę przez trzy miesiące).

Gra niewarta świeczki?

Na początku 2015 r. ruszyły przetargi do programów aktywizacji długotrwale bezrobotnych. Czy jednak agencje są chętne do współpracy? Według obserwacji Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia wiele agencji interesowało się przystąpieniem do programu, jednak ostatecznie niewiele podjęło konkretne kroki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Janka 2015-09-21 13:39:37

Agencja agencji nie równa. Miałam problem z luką w cv, szukałam długo pracy, najpierw chciałam samodzielnie, w końcu zdecydowałam się szukac przez agencje. Cale szczescie, bo dzięki temu mam teraz satysfakcjonujaca prace. Wszystkim zainteresowanym tematem mogę polecic jobsplus.pl