• Dolnośląscy Pracodawcy alarmują, że Fundusz Pracy na 2017 r. nie przewiduje wystarczających środków finansowych na realizację przez prywatne agencje zatrudnienia kolejnych projektów aktywizujących bezrobotnych.
• Chcą obrad Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w tej kwestii.

Rozwiązanie polegające na zlecaniu działań aktywizacyjnych podmiotom niepublicznym było stosowane m.in. na Dolnym Śląsku. Kontraktowanie usług aktywizacji osób bezrobotnych odciążyło urzędy pracy. W wyniku przeprowadzanej aktywizacji stałą pracę podjęło wiele osób, również tych dotychczas zatrudnionych w szarej strefie.
Jak wylicza Konfederacja, w ostatnich dwóch latach ta forma wspierania rynku pracy na Dolnym Śląsku przyniosła efekty w postaci zatrudnienia w czterech uczestniczących w projekcie powiatach ponad 800 osób z czego 200 osób utrzymało trwałe zatrudnienie.
- Urzędom pracy ciężko jest podołać zadaniu aktywizacji tak dużej liczby osób długotrwale bezrobotnych z ustalonym II lub III profilem pomocy. Należy zwrócić uwagę, że osoby z ustalonym II i III profilem są najbardziej oddalone od rynku pracy i stanowią ponad 90 proc. osób bezrobotnych - przekonuje Artur Sawrycz, wiceprezes Dolnośląskich Pracodawców, regionalnego związku pracodawców Konfederacji Lewiatan.
Czytaj też: Programów aktywizacji bezrobotnych coraz więcej, ale chętnych do pracy mniej
- W perspektywie rosnącego problemu z dostępem do kapitału ludzkiego, nieodpowiednia polityka interwencyjna na rynku pracy może spowodować niekorzystne, daleko idące konsekwencje dla rozwoju firm. Dlatego też, pozostawienie finansowania tzw. partnerstwa publiczno-prawnego przy aktywizacji jest tak ważne. Skuteczna aktywizacja zawodowa długotrwale bezrobotnych może okazać się jednym z najważniejszych remedium na sygnalizowane braki kadrowe dolnośląskich przedsiębiorstw - dodaje.
Co realizacja zlecenia działań aktywizacyjnych oznacza w praktyce?
• stały monitoring efektów i skuteczności działań,
• szybkie reagowanie na bieżące potrzeby zatrudnieniowe pracodawców,
• zindywidualizowane wsparcie opiekuna bezrobotnego – specjalisty w aktywizacji i reintegracji zawodowej,
• wsparcie specjalistów - psychologa , terapeuty, prawnika,
• szkolenie danej osoby pod potrzeby konkretnego pracodawcy,

KOMENTARZE (0)