Kiedy pandemia radykalnie zmienia rynek pracy, kluczem do udanego działania jest zdolność do przystosowania się. Agile to zbiór metod, które pozwalają na szybszą i wydajniejszą pracę oraz dynamiczne dostosowywanie się do zmieniających się warunków rynkowych. Zwinną metodologię można zastosować w działaniach rekrutacyjnych.
-
- •2 paź 2020 10:27

- 45 proc. rekruterów uznaje za znaczne obciążenie przedłużający się proces dokumentacyjno-administracyjny, a 63 proc. twierdzi, że jest to jedno z ich najczęstszych zadań podczas procesu rekrutacyjnego.
- Założeniem metodyk zwinnych jest obserwacja, że wymagania odbiorcy (klienta) często ewoluują podczas trwania projektu, dlatego zespół musi być w stanie dynamicznie się do nich dostosowywać.
- Ważnym elementem rekrutacji według metodologii agile jest włączenie przyszłego zespołu w wybór kandydata.
Metodologia agile ma swoje początki w branży IT. W latach 90., szukano sposobu na efektywną pracę w świecie, który charakteryzuje się zmiennością, niepewnością, złożonością i niejednoznacznością. Tak powstał Manifest Agile, czyli zbiór zasad, według których postępują programiści agile, a sama metodologia została zaadaptowana m.in. w sprzedaży, marketingu, przemyśle oraz rekrutacji.
Badanie „Moodmap Recruiter” przeprowadzone przez Talentuno w 2019 roku wykazało, że 45 proc. rekruterów uznaje za znaczne obciążenie przedłużający się proces dokumentacyjno-administracyjny, a 63 proc. twierdzi, że jest to jedno z ich najczęstszych zadań podczas procesu rekrutacyjnego.
- Zaobserwowaliśmy duże zapotrzebowanie na przyśpieszoną rekrutację w firmach, natomiast kandydaci pragnęli jak najszybciej dostać pracę. Jednak między tym wszystkim istniała luka wynikająca z nieefektywnych procesów rekrutacyjnych, obciążenia dokumentacją i niewystarczającą komunikacją między rekruterem, a klientem – mówi Anna Wójcik, Head of Customer Success and Operations w Talentuno Polska. - Wyniki badania pokazują jednoznacznie, że zawód rekrutera potrzebuje nowego sposobu pracy, a zwinna rekrutacja oferuje rozwiązanie tego problemu. Częste informacje zwrotne, usprawnianie procesu poprzez ewaluacje oraz stosowanie narzędzi technicznych pomaga zmniejszyć obciążenie administracyjne, a tym samym przyspieszyć proces rekrutacji. Jest to bardzo ważny aspekt w tym zawodzie – dodaje ekspertka.
Rekrutacja na miarę
Założeniem metodyk zwinnych jest obserwacja, że wymagania odbiorcy (klienta) często ewoluują podczas trwania projektu, dlatego zespół musi być w stanie dynamicznie się do nich dostosowywać. Rekruterzy agile pracują w małych, multidyscyplinarnych zespołach, które spotykają się codziennie na tzw. stand-upach, dzięki czemu są w stanie na bieżąco weryfikować plan działania.


KOMENTARZE (0)