PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Agent nieruchomości: Praca i zarobki zależą tylko od niego

  • Justyna Koc
    jk
  • 17 mar 2016 15:26

• Zawód agenta nieruchomości może być bardzo opłacalny, ponieważ wysokość wynagrodzenia zależy głównie od jego zaangażowania.
• Agent może otrzymać nawet 50 proc. prowizji agencyjnej, a w szczególnych przypadkach do 80 proc.
• Warunki rynkowe także sprzyjają rozwojowi zawodowemu – w Polsce rocznie zawiera się 400-500 tys. aktów notarialnych dotyczących nieruchomości.

Agent nieruchomości: Praca i zarobki zależą tylko od niego
Nie każdy ma predyspozycje do wykonywania tego zawodu – a nawet jeśli go wykonuje, to do otrzymywania wysokich prowizji. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu praca pośrednika w obrocie nieruchomościami była uwarunkowana posiadaniem licencji zawodowej. W 2013 r. zniesiono ten obowiązek, wskutek czego obecnie nie ma żadnych wymogów kwalifikacyjnych, ani edukacyjnych do wykonywania tego zawodu.

W zależności od firmy i modelu jej działania - zakres obowiązków osoby pracującej na tym stanowisku, a nawet sama nazwa funkcji (agent nieruchomości, ale też: doradca ds. nieruchomości, pośrednik czy makler nieruchomości) może się różnić. Najczęściej jednak do obowiązków takiej osoby należą: pozyskiwanie klientów, promocja ofert nieruchomości czy prowadzenie spraw związanych z finalizacją transakcji. Praca agenta nieruchomości związana jest głównie z pracą w terenie, choć wiele czynności wykonywanych jest przy użyciu urządzeń mobilnych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zarobki agenta nieruchomości

Dobrą strony pracy agenta nieruchomości jest to, że przy odpowiednim zaangażowaniu wynagrodzenie może być zaskakująco wysokie. Praca agenta nieruchomości jest w dużej mierze samodzielna i elastyczna, a zarobki w tej branży najczęściej mają charakter prowizyjny.

- Najczęściej agent otrzymuje 30-50 proc. prowizji agencyjnej otrzymanej od obsługiwanego klienta. Jednorazowo może to być kilkaset złotych, ale też i kilkadziesiąt tysięcy. Wszystko zależy od rynku, na którym agent działa oraz rodzaju transakcji, które przeprowadza. Oczywiście najczęściej na bardziej lukratywne transakcje agent pracuje dłużej - czasem nawet kilkanaście miesięcy, ale jeśli w międzyczasie realizuje szereg mniejszych sprzedaży jego dochody będą stabilne – komentuje Agata Stradomska, menadżer ds. marketingu i szkoleń RE/MAX Polska.

Potencjał rynku jest ogromny

W Polsce rocznie zawiera się 400-500 tys. aktów notarialnych kupna-sprzedaży nieruchomości na wartość ponad 75 mld. zł. Do tego dochodzi jeszcze rynek najmu. Agenci nieruchomości obecnie pośredniczą w mniej niż 25 proc. transakcji przeprowadzanych na rynku, lecz ten parametr ma trend zwyżkowy. Porównując - w Ameryce Północnej udział transakcji przeprowadzanych przez agentów nieruchomości znajduje się na poziomie powyżej 80 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Agent nieruchomości: Praca i zarobki zależą tylko od niego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA