×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Agencje zatrudnienia rozkwitają. Rekrutacji przybywa, a obroty rosną

 • Justyna Koc
  jk
 • 17 mar 2022 13:45

2021 rok przyniósł znaczną poprawę na rynku usług HR. Wzrosła liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych, mimo że ich liczba nieznacznie spadła. Największe rekordy odnotowały jednak usługi rekrutacyjne.

Agencje zatrudnienia rozkwitają. Rekrutacji przybywa, a obroty rosną
Liczba pracowników tymczasowych w 2021 roku spadła nieznacznie, o 2 proc. (Fot. PTWP)
REKLAMA
 • W 2021 roku działalność w ramach agencji zatrudnienia prowadziło blisko 9 tys. firm.
 • Obroty firm członkowskich Polskiego Forum HR w zakresie pracy tymczasowej wyniosły w ubiegłym roku 3,4 mld zł (w porównaniu do 2,8 mld zł w 2020 roku), a szacowana wartość całego rynku pracy tymczasowej w Polsce w ubiegłym roku wyniosła ok. 6 mld zł.
 • Pracodawcy zgłaszali rekordowe zapotrzebowanie na pracowników. Wynikiem tego jest 50-proc. wzrost obrotów w zakresie realizacji procesów rekrutacyjnych na rzecz polskich pracodawców i blisko 30-proc. na rzecz pracodawców zagranicznych. 

W 2021 roku sytuacja pracodawców była bardzo trudna, jednak pandemia tylko chwilowo spowolniła procesy. Liczba publikowanych ofert pracy była z każdym kolejnym miesiącem coraz wyższa. Trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kompetencjach rosły i to w największym stopniu wpłynęło na sytuację na rynku usług HR w ubiegłym roku.

Rynek agencji zatrudnienia

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, sektor agencji rocznie wspiera w zatrudnieniu ponad 1 mln osób w Polsce.

W 2021 roku działalność w ramach agencji zatrudnienia prowadziło blisko 9 tys. podmiotów. Mimo że rok do roku nie odnotowaliśmy znaczących zmian w całościowej liczbie agencji, to jednak zauważalna jest, utrzymująca się na wysokim poziomie, rotacja podmiotów - w 2021 roku zarejestrowanych zostało 1909 agencji, podczas gdy w tym samym czasie wykreślono z rejestru 1770.

Jak zauważa dyrektor Polskiego Forum HR Agnieszka Zielińska, rotacja podmiotów jest stałą charakterystyka polskiego rynku agencji.

- Rokrocznie podobna liczba agencji znika i pojawia się na rynku. Wynika to z braku wymagań (poza formalnymi) w stosunku do podmiotów, które prowadzą agencję, a o które w przypadku pracy tymczasowej od lat postulujemy. Jednak gdy przyjrzymy się statystykom za 2019 rok, kiedy to blisko 2,5 tys. agencji uzyskało wpis do rejestru (wykreślono 1892 podmioty), widzimy, że pandemia przyniosła spadek zainteresowania prowadzeniem działalności w tym zakresie – ocenia Agnieszka Zielińska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Agencje zatrudnienia rozkwitają. Rekrutacji przybywa, a obroty rosną
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Przedsiębiorca 2022-03-18 08:48:16

  W 2021 roku działalność w ramach agencji zatrudnienia prowadziło blisko 9 tys. podmiotów. W każdym tym podmiocie pracuje średnio 5 pracowników czyli z rynku pracy zgineło ok. 45000 osób, które wyręczją Powiatowe Urzędy Pracy - skomplikowane to !!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA