Agencje zatrudnienia pomogą urzędom pracy

Współpraca urzędów pracy z prywatnymi agencjami pośrednictwa pracy ma zwiększyć skuteczność walki z bezrobociem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Agencje zatrudnienia pomogą urzędom pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: bd

17 lut 2014 17:28


Jak podaje "Puls Biznesu" zakładają to zmiany w prawie proponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Mają być one receptą na bardzo niską skuteczność w walce z bezrobociem urzędów pracy, co pokazał niedawny raport NIK.

Nowelizacja jest w tym momencie na etapie dyskusji w Sejmie, jednak w życie może wejść już w marcu. W efekcie może powstać całkiem nowy rynek, wart miliardy złotych rocznie. Na razie resort pracy zarezerwował na ten cel 60 mln zł w 2014 roku z Funduszu Pracy.

Zdaniem Ewy Misiak z największej polskiej agencji zatrudnienia Work Service to bardzo ważna reforma, ponieważ same urzędy pracy przyznają, że nie są w stanie skutecznie aktywizować części bezrobotnych. Chodzi o osoby najdłużej pozostające bez pracy, z niskimi kwalifikacjami zawodowymi lub silnym stopniem niepełnosprawności.

- Aby przywrócić takie osoby na rynek pracy, niezbędne jest nie tylko pośrednictwo, ale też - a może przede wszystkim - dobrze dobrane doradztwo zawodowe - twierdzi Ewa Misiak.

Misiak dodaje, że jej firma już dziś może przyjmować zlecenia od urzędów pracy. Zająć ma się tym tworzone przez Work Service Krajowe Centrum Pracy.

Współpracą z urzędami pracy żywo zainteresowana jest też brytyjska firma Ingeus, która przekonuje że specjalizuje się w aktywizowaniu osób długotrwale bezrobotnych, także na zlecenie publicznych służb zatrudnienia.

Inne agencje zatrudnienia z okazywaniem entuzjazmu wstrzymują się do ogłoszenia szczegółowych pomysłów ministerstwa. Tomasz Walenczak, dyrektor operacyjny w agencji zatrudnienia Manpower podkreśla, że atrakcyjność biznesową takich zleceń będzie mógł ocenić dopiero wówczas, kiedy pozna wymagania stawiane agencjom co do skuteczności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

dezet 2014-02-17 21:17:16

potrzebne dobre doradztwo zawodowe ???? - czy ja dobrze czytam? więc dziś nie mamy dobrego doradztwa zawodowego w urzędach ?? co więc robi tam ta armia ludzi z dyplomami doradcy zawodowego ??? dlaczego na ich miejscu nie są zatrudnieni lepsi doradcy pracujący w agencjach prywatnych ?? Pani z work... wskazała delikatnie gdzie jest problem, Jeżeli coś jest lepsze po za urzędem to oddać to firmie, a urząd niech sobie administruje makulaturą i rejestruje, skreślą, zleca usługę - kowalski do doradcy - tu masz telefon umów sie dziś. nowak na szkolenie - tutaj namiar na firmę, idz zapisz się do jutra. Oczywiście wtedy obciąć kasę dla UP , przekierować ją do podmiotów obsługujących ( jak bez walków to wyjdzie taniej ) zredukować zatrudnienie w UP i będzie taniej i efektywniej - płacić UP a UP dalej firmie prywatnej za to samo, to jakiś bezsens. Do dzis wierzyłem że w UP pracują najlepsi doradcy zawodowi, o ja naiwny, w końcu to instytucja z misją społeczną,...