PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Adecco, Anna Wicha: Rynek pracownika nie jest tylko faktem medialnym

  • Justyna Koc
    jk
  • 9 mar 2017 12:29

• W sektorze przedsiębiorstw, zatrudnienie wzrosło o 4,5 proc. w porównaniu do stycznia roku ubiegłego, poinformował GUS.
• Jest to najwyższy odnotowany wzrost od 2008 roku.
• Jak podkreśla Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland, rynek pracownika nie jest tylko faktem medialnym.
• - Liczba dostępnych specjalistów kurczy się, a pozyskanie nowego człowieka do zespołu jest coraz trudniejsze - komentuje Anna Wicha.

Adecco, Anna Wicha: Rynek pracownika nie jest tylko faktem medialnym
Więcej firm deklaruje plany zwiększania zatrudnienia, niż jego redukcji. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

Raport „Szybki Monitoring NBP. Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kw. 2016 r. oraz prognoz na I kw. 2017 r.” wskazuje, że więcej firm deklaruje plany zwiększania zatrudnienia, niż jego redukcji. Co więcej, wzrost zatrudnienia planowały nie tylko przedsiębiorstwa pewne co do swojej przyszłości, ale także takie, które pewność oceniają jako umiarkowaną.

Prognozy NBP potwierdza raport GUS za styczeń. Zatrudnienie w porównaniu do stycznia 2016 wzrosło o 4,5 proc. i tym samym znacznie przebiło prognozy analityków, którzy spodziewali się wzrostu o najwyżej 2,8 procent.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreśla Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland, pierwszy kwartał to zazwyczaj okres stagnacji pod względem zatrudnienia. Kończy się zapotrzebowanie na pracowników sezonowych związane ze świętami i sylwestrem. Jednocześnie przedsiębiorstwa na początku roku zazwyczaj nie szukają nowych pracowników. Jednak w tym roku sytuacja wygląda znacznie lepiej. Na tyle lepiej, by stwierdzić, że to coś więcej niż błąd statystyczny na korzyść pracowników.

- Wzrost zatrudnienia jest dowodem, że rynek pracownika nie jest tylko faktem medialnym. Pracodawcy realnie szukają pracowników i zatrudniają ich. Tym samym zjawisko wzmacnia się, kolejni pracownicy znikają z rynku, liczba dostępnych specjalistów kurczy się, a pozyskanie nowego człowieka do zespołu jest coraz trudniejsze – mówi Anna Wicha.

- Najważniejsza jest jednak długofalowa presja na zatrudnianie. Nic nie wskazuje na to, by miała wygasnąć - mówi Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland. (Fot. Mat. pras.)
- Najważniejsza jest jednak długofalowa presja na zatrudnianie. Nic nie wskazuje na to, by miała wygasnąć - mówi Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland. (Fot. Mat. pras.)

Na tę sytuację wpływają zmiany prawne, które promują przesunięcia kadry z umów cywilnoprawnych w stronę etatu. Według Wichy wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej oraz konieczności odprowadzania składek ubezpieczeń społecznych spowodowało, że kolejni pracodawcy zatrudniają na podstawie umowy o pracę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Adecco, Anna Wicha: Rynek pracownika nie jest tylko faktem medialnym

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA