×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Absolwenci szkół wyższych zasilają szeregi bezrobotnych

  • Autor: PAP/JS
  • Opublikowano: 14 cze 2017 15:25

Niemal o 30 proc. zmniejszyła się liczba bezrobotnych do 25. roku życia na terenie aglomeracji poznańskiej - wynika z raportu PUP w Poznaniu. Wciąż jednak notowany jest duży odsetek bezrobotnych z wyższym wykształceniem.

Absolwenci szkół wyższych zasilają szeregi bezrobotnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Stopa bezrobocia w kwietniu br. wyniosła w Poznaniu 1,8 proc., natomiast na terenie powiatu poznańskiego - 2,2 proc.

• Wśród osób z kwalifikacjami zawodowymi, na rynku pracy najbardziej poszukiwani są obecnie magazynierzy, spawacze, sprzedawcy, kasjerzy i robotnicy budowlani.

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu obrazujących sytuację na rynku pracy na koniec lutego br., liczba osób bezrobotnych do 25 roku życia wynosiła 822. W porównaniu do analogicznego okresu w 2016 roku, liczba ta zmniejszyła się o prawie 30 proc. Na koniec maja liczba ta wyniosła natomiast 670 osób.

"Te tendencje niskiego stanu bezrobocia i zmniejszającej się liczby osób poszukujących pracy obserwujemy już od kilku lat. Poznań, powiat poznański jest jednym z największych, najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków pracy i to znajduje odzwierciedlenie zarówno w stopie bezrobocia, jak i liczbie osób zarejestrowanych w urzędzie - na koniec maja było to mniej niż 10 tys. osób" - powiedziała na konferencji prasowej zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu Małgorzata Pawlak.

Dodała, że według stanu na koniec lutego br. młodzi ludzie do 25. roku życia stanowią 7,4 proc. ogółu osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP. W Wielkopolsce ten odsetek wynosi niespełna 15 proc., natomiast w skali kraju - 13,3 proc.

Największa liczba osób bezrobotnych do 25. roku życia to absolwenci szkół wyższych - ponad 64 proc. Najmniej bezrobotnych stanowią natomiast absolwenci policealnych studiów zawodowych - 5,5 proc. Zdaniem Pawlak, duży wzrost odsetka bezrobotnych z wykształceniem wyższym potwierdza sytuację na rynku pracy związaną ze znacznym zapotrzebowaniem i niedoborem pracowników z kwalifikacjami zawodowymi na poziomie szkoły zawodowej lub średniej.

Pawlak wskazała, że wśród osób z kwalifikacjami zawodowymi, na rynku pracy najbardziej poszukiwani są obecnie magazynierzy, spawacze, sprzedawcy, kasjerzy i robotnicy budowlani. W odniesieniu do osób z wykształceniem średnim zawodowym są to m.in. technicy elektrycy, spedytorzy, przedstawiciele handlowi oraz technicy prac biurowych, ekonomiści i kosmetyczki. Wśród osób z wykształceniem wyższym natomiast, najchętniej zatrudniani są specjaliści branży informatycznej, programiści, specjaliści branży marketingowej, ekonomiści oraz fizjoterapeuci i pielęgniarki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Absolwenci szkół wyższych zasilają szeregi bezrobotnych
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA