×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Absolwenci szkół muzycznych nie muszą martwić się o pracę

Uzdolnieni muzycy nie będą mieli trudności z odnalezieniem się na rynku pracy w Polsce i z pewnością znajdzie intratne zajęcie.

Absolwenci szkół muzycznych nie muszą martwić się o pracę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Jak wynika z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2014 r. muzyki klasycznej słuchało 18,9 proc. Polaków.

• Wbrew pozorom, aby zachwycić się muzyką poważną, nie trzeba być wprawionym melomanem.

• Bardzo ważne jest jednak, żeby muzyka była wykonywana z największym kunsztem. Do tego z pewnością potrzeba dobrej edukacji muzycznej w szkołach.

• Jeśli chodzi o naukę muzyki – nie tylko tej klasycznej – nie jest w Polsce źle.

• Chętnych nie brakuje, dlatego szkół muzycznych w naszym kraju przybywa.

Muzyka klasyczna nie jest niszowa. Jak wynika z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2014 r. słuchało jej 18,9 proc. Polaków. To jedynie o 4,6 proc. mniej niż w przypadku uznawanego za bardzo popularne disco polo. Dodatkowo 6 proc. z nas chodziło na koncerty muzyki poważnej do filharmonii. Dla porównania odsetek słuchaczy innych koncertów był tylko nieco ponaddwukrotnie wyższy (13,5 proc.). Co sprawia, że muzyka klasyczna cieszy się tak dużym uznaniem wśród Polaków?

- W dzisiejszych czasach muzyka poważna jest równie popularna jak wiele lat temu. Wydaje mi się jednak, że współczesny słuchacz jest bardziej wymagający – szuka po prostu dobrej muzyki. I nie ma znaczenia, czy jest ona poważna, czy rozrywkowa – mówi Agnieszka Franków-Żelazny, dyrektor artystyczny Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

W dzisiejszych czasach muzyka poważna jest równie popularna jak wiele lat temu - mówi Agnieszka Franków-Żelazny (fot.InfoWire.pl)
W dzisiejszych czasach muzyka poważna jest równie popularna jak wiele lat temu - mówi Agnieszka Franków-Żelazny (fot.InfoWire.pl)

Z podobnego założenia wychodzi Piotr Sułkowski, dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

- Dobra, chętnie słuchana muzyka jest ponadczasowa […]. Jeśli jest naprawdę wartościowa, to będziemy jej słuchać i za 100, i za 200 lat. Najważniejsze, by wzbudzała w nas emocje - mówi.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Absolwenci szkół muzycznych nie muszą martwić się o pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA