Absolwenci szkół górniczych mają pracę w Polskiej Grupie Górniczej

• 170 absolwentów szkół górniczych z początkiem lipca znalazło pracę w dwóch kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
• Będą wykonywać prace, które do tej pory zlecano firmom zewnętrznym.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Absolwenci szkół górniczych mają pracę w Polskiej Grupie Górniczej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 lip 2016 14:27


To największa od dłuższego czasu grupa absolwentów zatrudniona w górniczej spółce, która z zasady prowadzi działania zmierzające do redukcji zatrudnienia. W tym roku z zatrudniającej ok. 32 tys. pracowników PGG na emerytury ma odejść ok. 3 tys. osób, a ponad 4,5 tys. zgłosiło chęć dobrowolnego przejścia do spółki restrukturyzacyjnej, by tam skorzystać z osłon socjalnych.

Jak poinformował rzecznik PGG Tomasz Głogowski, przyjęcia do pracy realizowane są jedynie w szczególnych przypadkach, gdy trzeba uzupełnić zatrudnienie na konkretnym stanowisku, lub wówczas, gdy nowi pracownicy mogą przejąć prace wykonywane dotąd przez firmy usługowe z zewnątrz - tak właśnie jest w przypadku 170 absolwentów.

110 nowych pracowników zostało przyjętych do pracy w tzw. ruchu Jankowice kopalni ROW, a kolejnych 60 w ruchu Bielszowice kopalni Ruda. Zarówno Ruda jak i ROW to powołane z początkiem lipca kopalnie zespolone, powstałe z połączenia kilku samodzielnych wcześniej zakładów.

Na ograniczenie zakresu działania firm zewnętrznych w kopalniach naciskały wcześniej górnicze związki zawodowe. Przedstawiciele PGG wskazują jednak, że nie wszędzie i nie zawsze jest to możliwe. Zlecenia dla firm zewnętrznych dotyczą rozmaitych usług, m.in. drążenia nowych chodników czy likwidacji ścian wydobywczych. Zdarza się jednak również, że firmy obce np. obsługują taśmociągi - w takim przypadku dość łatwo można zastąpić je załogą własną kopalń.

Czytaj też: Zmiana pokoleniowa wśród dyrektorów kopalń

Koszt zatrudnienia absolwentów nie będzie wyższy niż koszty ponoszone dotąd na roboty zlecone. Podczas rekrutacji PGG korzystała ze swojej bazy złożonych aplikacji, przejętej z Kompanii Węglowej. Umowy z nowymi pracownikami zawarto na siedem miesięcy; kolejne mają być podpisane na dwa lata, a dopiero trzecia umowa będzie na czas nieokreślony. Dla nowych pracowników przewidziano program adaptacyjny i szkoleniowy.

PGG deklaruje, że w miarę potrzeb nadal przyjmować do pracy absolwentów szkół górniczych. W tym roku zatrudniono już łącznie ponad dwa razy więcej młodych górników niż w całym zeszłym roku, kiedy pracę w kopalniach ówczesnej Kompanii Węglowej rozpoczęło 151 osób. W tym roku, przed lipcowym zatrudnieniem 170 osób, przyjęto już ok. 150 innych młodych pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Anonim 2016-09-08 19:55:25

Tak przyjecia absolwentów trwają w najlepsze, ale trzeba mieć dobre plecy, dziwny jest fakt że audyt wykazał iż za dużo jet pracowników firm zewnetrznych, a do GZUGU przyjmują aż huczy. Jeszcze dziwniejsze jestt to że czesto firmy zewnętrzne korzystają ze sprzetu PGG, nie majac własnego. Układy, kolesie i zabawa trwa ;)