A.Wicha, Adecco: Centralna Baza Ofert Pracy? Świetnie, że jest, ale prawie nikt o niej nie słyszał

- MPiPS prowadzi Centralną Bazę Ofert Pracy (CBOP). I świetnie, tyle tylko, że prawie nikt nie wie o jej istnieniu - komentuje Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland i prezes Polskiego Forum HR.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

A.Wicha, Adecco: Centralna Baza Ofert Pracy? Świetnie, że jest, ale prawie nikt o niej nie słyszał

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 gru 2014 13:48


Korzystając z okazji prowadzenia przez Adecco Poland największej rekrutacji w historii polskiej branży HR (chodzi o rekrutację ok. 5 tys. osób dla Amazona) firma postanowiła sprawdzić, jaka jest rozpoznawalność i skuteczność CBOP wśród osób poszukujących pracy.

- Pomiędzy 6 i 12 listopada 2014 roku rekruterzy Adecco zapytali zainteresowanych pracą dla Amazona, korzystających z dedykowanej dla nich infolinii, czy słyszeli kiedykolwiek o Centralnej Bazie Ofert Pracy. Na to pytanie twierdząco odpowiedziało jedynie 14 proc. ankietowanych. O istnieniu CBOP nigdy nie słyszało 86 proc., a więc niemal 9 na 10 bezrobotnych - mówi Anna Wicha.

Czytaj też: Pracownicy uciekają z Amazona. Przez mordercze tempo pracy?

Grupie, która przyznała że o rejestrze słyszała (14 proc.) zadano dodatkowe pytanie „Czy poleciłaby Pani/Pan Centralną Bazę Ofert Pracy innej osobie poszukującej zatrudnienia?”. Tu twierdząco odpowiedziało 87 proc. badanych.

Badanie telefoniczne zostało przeprowadzone na grupie 218 osób poszukujących pracy.

- Jasno z nich wynika, że w obecnej formie CBOP jest nieskuteczny, bo mało kto o nim słyszał. Bezrobotni, którzy z bazą mieli do czynienia, są gotowi polecać ją innym poszukującym pracy, ale Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w swoich działaniach nie powinno bazować tylko i wyłącznie na tego rodzaju „poczcie pantoflowej” - komentuje Anna Wicha, która postulowała w MPiPS o stworzenie ogólnopolskiego rejestru bezrobotnych.

Czytaj też: Rafał Mróz: Żeby pracować w Amazonie trzeba stronić od alkoholu

- Postulowany przeze mnie rejestr bezrobotnych ma nad CBOP fundamentalną przewagę. Pracodawca, w odróżnieniu od bezrobotnego, będzie w stanie z takiego narzędzia lepiej skorzystać. Pracodawca zatrudnia w większych lub mniejszych ilościach przez cały czas. Tymczasem przeciętny pracownik zmienia pracę raz na kilka lat - tłumaczy Wicha.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.