11 czerwca opublikowano nowe zestawienie InterviewMe. Raport z ogólnopolskiego „Badania kandydatów 2019” pokazał, że ponad 80 proc. kandydatów skarży się na brak widełek wynagrodzenia w ogłoszeniach pracodawców.
-
- •11 cze 2019 20:00

- Z tego samego raportu dowiadujemy się, że 76 proc. pytanych ubiegających się o pracę od wysokości pensji uzależnia decyzję, czy przyjmą lub odrzucą ofertę pracy.
- W rozważaniu, czy pracować w danej firmie, czy nie, mniejsze znaczenie ma perspektywa rozwoju zawodowego. Zwraca na nią uwagę niewiele ponad połowa badanych (54 proc.).
- Benefity takie jak prywatna opieka zdrowotna, karty sportowe itp. rozwiązania liczą się tylko dla 22 proc. kandydatów.
W „Badaniu kandydatów 2019” serwis kariery InterviewMe zapytał na przełomie kwietnia i maja 2019 r. 3500 osób ubiegających się o pracę w całej Polsce.
Ponad trzy czwarte z nich przy podejmowaniu decyzji kieruje się wysokością wynagrodzenia. Mniej istotne są dla nich rozwój (niecałe 54 proc. wskazań), lokalizacja firmy i godziny pracy (po 47 proc). Najmniejsze znaczenie mają świadczenia pozapłacowe - zwraca na nie uwagę tylko ok 22 proc. kandydatów.
Czytaj też: Wyścig na pensje nie ma sensu. Pracodawcy wpadli na inny pomysł
Jednocześnie to właśnie widełek wynagrodzenia najbardziej brakuje w treści ofert pracy (narzeka na to niemal 81 proc. badanych).
Badanie pozwoliło też sprawdzić, w jaki sposób kandydaci szukają ofert pracy, jakich informacji brakuje im podczas procesów rekrutacji i jakie błędy popełniają pracodawcy.
Odpowiedzi pokazują, że lepiej postawić na prosty opis obowiązków z widełkami wynagrodzenia niż na bardziej skomplikowane, czy zawoalowane opisy obowiązków i wymagań. Kandydaci cenią sobie prosty język i jasne, wypunktowane wymagania. Sprawdzają maksymalnie 3, 4 kluczowe dla stanowiska kompetencje, a reszta to... - Twój dobry onboarding i sprecyzowane oczekiwania od zwycięskiego kandydata! tylko tyle i aż tyle - Przekonuje Piotr Sosnowski, VP people w InterviewMe.
Dlaczego kandydaci decydują się przyjąć ofertę pracy?
Po pierwsze ze względu na wynagrodzenie. Benefity są raczej dodatkiem, bo zajęły ostatnią pozycję wśród odpowiedzi i mała liczba kandydatów zwraca na nie uwagę. Jeśli już to robią, to dosyć pobieżnie.


KOMENTARZE (5)