690 nowych miejsc pracy w ŁSSE

Siedem zezwoleń na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wręczył w poniedziałek inwestorom wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Wicepremier powtórzył, że po uzgodnieniach koalicyjnych postanowiono, że strefy mają działać w Polsce co najmniej do 2026 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

690 nowych miejsc pracy w ŁSSE

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 lip 2013 15:59


Firmy, które otrzymały nowe zezwolenia na prowadzenie działalności w ŁSSE zadeklarowały inwestycje o łącznej wartości ponad 235 mln zł, utworzenie 690 nowych miejsc pracy oraz utrzymania dotychczasowych ponad 3,1 tys. miejsc pracy.

Piechociński podkreślił, że mechanizm specjalnych stref ekonomicznych sprawdza się, niesie ze sobą nadzieję i nowoczesność. "Cieszę się, że mamy jasną i klarowną ofertę ze świata polityki. Rozstrzygnęliśmy już po tych półrocznych, wewnętrznych dyskusjach - ten mechanizm specjalnych stref ekonomicznych w Polsce będzie wydłużony minimum do roku 2026" - powiedział minister gospodarki. Zgodnie z obecnymi przepisami strefy mają istnieć do 2020 roku.

Wicepremier podkreślił, że ponad 65 proc. produktów i usług wytwarzanych w strefach idzie na eksport. "Strefy zmieniły polską gospodarkę, ją umiędzynarodowiły" - dodał. Poinformował też, że w I półroczu tego roku nastąpił wzrost polskiego eksportu o 7 proc. Eksport do krajów Wschodu wzrósł o 20 proc., a do Chin - o 30 proc.

Zdaniem Piechocińskiego do stref ekonomicznych jeszcze w większym stopniu powinien wchodzić polski kapitał. W jego ocenie poprzez strefy rodzimy kapitał, szczególnie mały i średni, przy wsparciu pracujących tu ludzi, ma wyjść na nowe rynki i podnieść bardzo wysoki już współczynnik przedsiębiorczości Polaków.

Wicepremier przyznał, że obok tradycyjnych dziedzin polskiej gospodarki, stworzyły się nowe gałęzie, bardzo nowoczesne, globalne, silnie zinternacjonalizowane, ale one tworzą nową rzeczywistość i mogą być wielką szansą. Zaznaczył, że także w łódzkiej strefie są przemysły nowej generacji - z pierwszej półki światowej farmaceutyki, wielkie usługi programistyczne czy księgowe.

Wśród inwestorów, którzy w poniedziałek otrzymali zezwolenia są zarówno nowe, jak i już działające w ŁSSE firmy. Inwestycje zlokalizowane będą w Strykowie, Łodzi, Łęczycy i w Kutnie.

Zezwolenia otrzymali: firma farmaceutyczna LEK SA, spółka ASTI zajmująca się produkcją i sprzedażą dodatków do żywności i spółka Hutchinson Poland produkująca wyroby z gumy i tworzyw sztucznych m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego. Nowe zezwolenia wręczono także przedstawicielom spółki HTL-Strefa produkującej nakłuwacze bezpieczne do użytku szpitalnego, spółce Sonoco Poland - Packaging Services produkującej opakowania oraz firmom Amber Energia Centrum Usług i Infosys BPO Poland świadczącym usługi dla biznesu.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.